منو
سبد خرید

زبان پاک

زبان پاک
درحال حاضر موجود نمی باشد
زبان پاک
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 144174 - 119/4
  • وزن: 0.50kg
0 ریال

زبان پاک

نویسنده: احمد کسروی
به کوشش : عزیزالله علیزاده
ناشر: فردوس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 296
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1379 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب 

به ضمیمه ؛ آذری زبان باستان و نام شهر ها و دیه های ایران

مجموعه حاضر شامل یک مقدمه و سه کتاب است : زبان پاک ،  آذری یا زبان باستان  و  نام‌های شهرها و دیه‌های ایران  .اولین کتاب شامل دیباچه و چهار گفتار است . کتاب با مبحث گام‌هایی در راه الفبا  نیز مطالبی درباره زبان به پایان می‌رسد .

کتاب دوم متشکل از یک دیباچه و هفت گفتار است . ترکی چگونه و از کی به آذربایجان راه یافته؟  و  نمونه‌هایی از آذری که در دست است  از جمله این گفتارها به شمار می‌آید .در این کتاب، مولف مباحثی در باب ریشه‌های زبان‌شناسی برخی اصطلاحات آذری مطرح می‌کند .

در سومین کتاب دو دفتر با این مطالب فراهم آمده است : ریشه و بنیاد کلمه‌ها ،  شمیران ،  تهران  و  کادوسیان  .در پایان این کتاب ذیل دو پیوست واژه‌های جدید از آک‌های فارسی و فهرست کتاب‌های احمد کسروی  به طبع رسیده است .

کسروی در این کتاب به شرح دیدگاه های خود در مورد نواقص و مشکلات زبان فارسی و راه رفع آنها پرداخته است. ﻛﺴﺎﻧﻲ ﻳﺎ باﻳﺪ ﻫﻤﻴﻦ ﺭﺍ بپذﻳﺮﻧﺪ ﻭ ﺯباﻥ ﭘﺎﻙ ﺭﺍ ﻳﺎﺩ بگیرند و ﺩﺭ ﻧﻮﺷﺘﻦ ﻭ گفتن به کار برند...زبان پاک، ویرایشی از زبان فارسی می باشد که توسط احمد کسروی در جهت رفع مشکلات و عیوب فعلی این زبان و هرچه توانمندتر کردن آن به سال ۱۳۲۲ (در کتابی با همین عنوان) ارائه گردید. ایده اصلی طرح این زبان، متعاقب آشنایی کسروی با زبان جهانی اسپرانتو پدید آمد. وی با الهام از اصول واژه سازی و دستوری اسپرانتو، اقدام به ویرایش زبان فارسی نمود. کسروی در این زمینه عنوان می دارد: اگر شنیده اید دکتر زامنهوف زبانی بنام اسپرانتو از روی قاعده های دانشی ساخته که آسانی آن شگفت آور است، ما در آراستن فارسی همان قاعده ها را بدیده گرفته ایم و این زبان را بسیار آسان خواهیم گرداند.

فهرست

آک‌های زبان
گونه‌های کارواژه
معنی‌های نزدیکی که به هم آمیخته  
پسوندها و پیشوندها 
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.
برچسب ها: کتاب زبان پاک

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات