دیوان شمس مغربی

دیوان شمس مغربی

نویسنده: شمس مغربی
ناشر: اسلامیه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 160
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1348 - دوره چاپ: 1

کمیاب  - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

عارف مشهور متوفی بسال 809 ه . ق

مقابله شده با هشت نسخه خطی بسیار نفیس

ملا محمد شیرین مغربی تبریزی معروف به شیرین یا ملامحمد شیرین و مشهور به شمس مغربی (۷۴۹-۸۰۹ هجری) صوفی و شاعر ایرانی نیمه دوم قرن هشتم هجری است.علت ناموری و تخلص وی به مغربی را عده‌ای سفر او به مغرب و خرقه‌پوشیدن از دست یکی از منسوبین ابن عربی می‌دانند.به اعتقاد ابن کربلایی، شمس‌الدین اقطابی و پسرش عبدالرحیم خلوتی مشرقی، هر دو مرید مغربی تبریزی بوده‌اند. به علاوه زبان فارسی، اشعاری به زبان فهلوی - آذری از وی بدست رسیده است.

وی از بزرگترین عرفای شاعر ایرانی می توان به شمس مغربی اشاره کرد، اشعار عارفانه ی او گیرا و پر معناست ، ابو عبدالله شمس الدین محمد بن عز الدین عادل یوسف بزازینى تبریزى مشهور به مغربى ملقب به شیرین از عارفان قرن هشتم هجرى است که از او به قدوة العارفین و زبدة الواصلین یاد شده است، از بیان حال و زندگى‌اش سخن کوتاه کرده‌اند و جز به طریق ایجاز و ابهام آن هم بطور پراکنده و جسته و گریخته در تذکره‌ها و کتب ادب از وى سخن به میان نیامده است.

با بررسى آثارش چنین برمى‌آید به روش محیى الدین ره پیموده و توبه و تلقین خرقه‌اش از طریق سعد الدین حموى به شیخ نجم الدین کبرى و از راه صدر الدین قونیوى به شیخ محیى الدین عربى، و از طریق اوحد الدین کرمانى و سیسى به شیخ شهاب سهروردى مى‌رسد و احتمال دارد خرقه اصلى وى با توجه به شهرت روش سهروردى در آذربایجان سهروردیه باشد و از دیگران تنها خرقه ارادت گرفته باشد. با تاثیر پذیرفتن از ابن عربی، وحدت وجود را به تمامی وارد اشعارش ساخت.


منم مست از لب ساقى نه از مى !
کز آن لب مى‌کشم جام پیاپى !

من از گفتار مطرب در سماعم 
نه از آواز چنگ و ناله نى 

بجان من زنده چون باشم 
چو جانم ندارد زندگى یک لحظه بى‌مى

مرا هست آن‌چنان نارى که یکدم
نه با وى مى‌توان بودى نه بى‌وى 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دیوان شمس مغربی

  • ناشر: اسلامیه
  • کد کتاب: 83603 - 91/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: شمس مغربی, شعر فارسی, شعر عرفانی, تاریخ ادبیات ایران, کتاب دیوان شمس مغربی