دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

حاتم نامه ؛ دو جلدی

حاتم نامه

نویسنده: حسین اسماعیلی
ناشر: معین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 996
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو ؛ لبه روکش کتاب اول سائیدگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب

حاتم بن عبدالله بن سعد طایی ، از جمله شعرا و فصحای عرب پیش از اسلام است که در سده ششم میلادی می زیسته و بیشتر برای کرم و سخاوت ذاتی و بیش از اندازه اش در میان اعراب دوره جاهلیت مورد تکریم و تحسین قرار گرفته است.

وی از جمله نامداران و قدمای عرب به شمار می رود که به خاطر این فضیلت ویژه در دوره اسلامی نیز به نیکنامی مشهور ماند و زبانزد اهل ادب و اخلاق قرار گرفت .در ادب فارسی هم ، از آنجا که معادل ایرانی برای او نیافتند ، به تبعیت از ادبیات عرب ، حاتم را همچون نمونه جود و کرم پذیرفتند و از عالم عامی بدو مثال زدند .

ابوعدی حاتم ابن عبدالله بن سعد طایی "مشهور به حاتم طایی" از سواران، دلاوران، راهزنان، شاعران و بخشندگان مشهور عرب در عهد جاهلیت است که 46 سال قبل از هجرت می‌زیسته است. او را در وجود و سخا مثل می‌زنند و در باب بخشندگی و مهمان‌نوازی او داستان‌های بسیار نقل کرده‌اند.

اخبار حاتم طایی در کتب ادب مثل اغانی، عقدالفرید و... پراکنده است. در ادبیات عرب، حاتم طایی در قالب شخصیتی محبوب جلوه‌گر می‌شود. در ادبیات فارسی، غیر از ذکر بعضی حکایات درباره‌ی او در گلستان و بوستان سعدی و امثال آن‌ها، حاتم در لباس قهرمان کتاب قصه‌ی حاتم طایی یا قصه‌ی هفت سیر حاتم یا قصه‌ی هفت سوال حاتم طایی درمی‌آید. قصه‌ی هفت انصاف حاتم طایی را نیز باید دنباله‌ی همان پنداشت. 

فهرست

جلد اول کتاب - روایت اول « هفت سیر حاتم »
جلد دوم کتاب - روایت دوم « هفت انصاف حاتم »

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات