دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

جهان بینی و زیبایی شناسی حافظ

جهان بینی و زیبایی شناسی حافظ 

نویسنده: اسدالله عمادی
ناشر: دی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 182
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1370 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب 

جهان‌بینی حافظ اقیانوسی فراخ و پهناور است؛ هم ژرفای اندیشه مولوی را با خود دارد و هم جوشش بینش خیام را؛ هم خیزش پیکارجویانه شعر ناصر خسرو را به همراه دارد و هم زلالی اندیشه فردوسی را. به عبارت دیگر حافظ در گستره عرفان همانند مولوی و در آبخست ظلمانی زندگی، فیلسوف شکاک و دوراندیش چون خیام؛ در تازش به بیدادگران همانند ناصر خسرو است و در بیان غم‌ناله‌های بشری چون فردوسی. در این کتاب زندگی، زمانه، جهان‌بینی و زیبایی‌شناسی اشعار حافظ تحلیل و بررسی شده است.

آنچه دریافت اندیشه ی حافظ را دشوار می سازد، دو سویه بودن جهان بینی اوست. این دوسویگی، کشاکش وسوسه های زمینی و جاذبه های آسمانی است. در شعر او، از یک سو رندی و قول و غزل و دعوت به زیبایی های زندگی و خوش باشی خیامی موج می زند و از سوی دیگر، در بعضی از غزل هایش، عرفانی می جوشد که از چشمه سار اندیشه ی بایزید و حلاج و دیگران سیراب می شود.این چنین، حافظ پژوهان، در مدار دو قطب سرگردان اند: دسته ای او را مانند بایزید و عطار و سنایی و مولوی، عارف مطلق می دانند- و دسته ای دیگر، تنها رد پای رندی را می جویند که منادی راه نو و پژواک آوازهای تازه است.

موضوع کتاب حاضر، بررسی و تحلیل زندگی، زمانه و جهان‌بینی «حافظ شیرازی» است. مطالب کتاب در پنج فصل تدوین شده که طی آن، زندگی و زمانة خواجه، راز جاودانگی او، تصوّف و دیدگاه حافظ و موسیقی و خیال در اشعار او تحلیل و بررسی می‌شود. زبان اثر، ادیبانه و روان است. هدف اثر حاضر، تبیین بخش‌هایی از زندگی و افکار خواجة شیراز و روشن‌گری پیرامون وجوهی از شخصیت این شاعر بزرگ است. ویژگی شاخص اثر، بیان ادیبانه و متناسب با موضوع است.


فهرست

مقدمه ای بر حافظ شناسی
زندگی و زمانة خواجه
راز جاودانگی او
تصوّف و دیدگاه حافظ
موسیقی و خیال در اشعار او 
و ...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات