دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

جنگ ایران و انگلیس جدایی هرات

جنگ ایران و انگلیس جدایی هرات

نویسنده: باربارا انگلیش
مترجم: منصوره اتحادیه ( نظام مافی ) - سعاد پیرا
ناشر: تاریخ ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 266
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1383 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور

این کتاب نگاهی منتقدانه و گاهی طنز آمیز به محاصره ی هرات، جنگ ایران و انگلیس و به دنبال آن معاهده ی پاریس که نهایتاً منجر به خاتمه ی ادعای ایران بر هرات گردید ، دارد. جان کمپانی" همان کمپانی هند شرقی بود که اساسی تجاری داشت و با فکر ایجاد روابط اقتصادی به شرق پا نهاد. اما به زودی دارای دستگاهی عریض و طویل شد. چندان که سپس به امپراتوری قاره ی هند مبدل گردید.

کتاب ، تحقیقی است مستند و جزئی‌نگر با نگاهی منتقدانه و گاه طنز‌آمیز به یک رویداد مهم در دوره قاجار، یعنی رقابت ایران و انگلیس بر سر هرات، محاصره هرات از جانب نیروهای ایران، حمله نیروهای انگلیسی به جنوب ایران و به دنبال آن، خاتمه ادعای ایران بر هرات و سرانجام معاهده پاریس که منجر به جدایی بخشی از سرزمین‌های شرقی ایران از کشور شد.

چگونگی شکل‌گیری، اهداف، فعالیت‌ها و دستاوردهای کمپانی هند شرقی و نقش دولت انگلستان در این حوادث که با انتقاد همراه است، محتوای تحقیق حاضر را تشکیل می‌دهد. کتاب از مقدمه‌ای مفصل به قلم یکی از مترجمان برخوردار است که در آن درباره زمینه، تاریخی، زمانی، مکانی و موضوعی بحث، سخن رفته است.
در پایان، فهرست منابع، یادداشت‌ها، عکس‌هایی از شخصیت‌های سیاسی آن عصر و فهرست اعلام آمده است.

فهرست

1 - حکایت شهر هرات
2 - چارلز اگوستوس ماری در تهران
3 - دوست محمدخان در کابل
4 - هند در تدارک جنگ
5 - جنگ ایران (بوشهر)
6 - جنگ ایران (خوشاب)
7 - جنگ ایران (محمره)
8 - صلح

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات