دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

جان عاریت ؛ فرهنگ عامه، پژوهشهای ادبی، مردم شناسی سید ابوالقاسم انجوی شیرازی

جان عاریت
جان عاریت
جان عاریت
جان عاریت
جان عاریت ؛ فرهنگ عامه، پژوهشهای ادبی، مردم شناسی سید ابوالقاسم انجوی شیرازی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 164076 - 63/1
  • وزن: 1.10kg
2,500,000 ریال

جان عاریت

نویسنده: مهین صداقت پیشه
ناشر: فرزان روز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 560
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1381 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو ؛ روکش کتاب زدگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب

مصور

فرهنگ عامه، پژوهشهای ادبی، مردم شناسی سید ابوالقاسم انجوی شیرازی

مطالب کتاب در دو بخش, بازتاب بخشی از زندگی 'سید ابوالقاسم انجوی شیرازی', نویسنده و پژوهشگر ادبی و مردم شناسی است که در بخش نخست, گفتارهای رادیویی وی تحت عنوان 'فرهنگ مردم 'به چاپ رسیده است .بخش دوم کتاب نیز شامل نمونه‌هایی از آثار اوست که در قالب مقاله, سخنرانی, پژوهش و مصاحبه عرضه شده است .ابتدا و انتهای کتاب مشتمل بر تصاویری از انجوی شیرازی و نزدیکان اوست. 

پژوهشگر فرهنگ عامه و مؤسس مرکز فرهنگ مردم وابسته به رادیو و تلویزیون ملی در 1341ش. انجوی در خانوادهای مذهبی متولد شد. پدرش سیدخلیل، معروف به صدرالعلما، از علما و روحانیان مخالف حکومت رضاشاه بود که به علت شرکت در واقعۀ مسجد گوهرشاد در 1314ش به همراه خانواده به تهران تبعید شد .

انجوی تحصیلات مقدماتی خود را در تهران گذراند و برای تحصیل در رشتۀ حقوق وارد دانشگاه تهران شد. همچنین عالقۀ فراوان او به شعر و ادب فارسی سبب شد که به مجالس درس استادان و ادیبانی چون ملکالشعرا بهار، جلال همایی، سیدکاظم عصار و جز آنها راه یابد . انجوی پس از چندی برای ادامۀ تحصیل به سوییس رفت و در دانشگاه ژنو درس خواند. یکی از وقایع مهم زندگی او _ که تأثیر بسزایی در تحول فکری او بر جای گذاشت آشنایی و دوستی با صادق هدایت بود. انجوی تحت تأثیر هدایت به تحقیقات فولکلور یک و موضوعات فرهنگ مردم علاقه مند شد.

از نخستین رهروان راه هدایت، تحقیق دربارۀ فرهنگ عامه را از گردآوری و ثبت و ضبط آداب و سنتهای زادگاه خود آغاز نمود که با سقوط حکومت رضاشاه در 1320.ش و روی آوردن انجوی به فعالیت های سیاسی متوقف شد. گنجینۀ فرهنگ مردم انجوی مورد بهره بردار ی محققان و پژوهشگران ایران و جهان قرار گرفت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات