دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تاریخ و میراث ایران

تاریخ و میراث ایران

نویسنده: گروه نویسندگان
مترجم: اردشیر زندنیا
ناشر: جانزاده
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 128
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1363 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب

تصاویر گلاسه

هشت مقاله

در این کتاب گروهی از کارشناسان برجسته در زمینه‌های گوناگون تاریخ و فرهنگ ایران، خلاصه‌ای از دست‌آوردهای سیاسی و هنری ملت بسیار بااستعدادی را فراهم کرده‌اند که هویت ملی خود را در دوره‌ای بیش از 2500 سال حفظ کرده است. دو فصل آغازین به تاریخ سلسله‌ها و سیاسی ایران اختصاص دارد. فصل نخست خواننده را از زمان‌ها دیرین تا پایان جنگ جهانی اول به همراه خود می‌کشد و فصل دوم به شرح کارهای برجسته‌ای که از آن زمان تاکنون صورت گرفته می‌پردازد. فصول دیگر به شکوه و عظمت ایران اسلامی، ادبیات غنی آن و هنرهای تصویری در هر دوره تاریخ ایران نقاشی، معماری، سفالگری و قالی‌بافی تخصیص یافته است.

با پیدایش آیین زرتشت، تکامل در فکر و اندیشه ایرانیان بر پایه و دستورات و داده هـای این فرزانه تاریخ به وقوع پیوست که در آن برابری انسان، آزادی او و نقش گفتار، کردا و پندار نیک به صورت پایههای اصلی زندگی ایرانیان درآمد و موجب گسترش خردورزی در جامعه ی ایران گردید. خودباوری و احترام به خواسته های فردی و اجتماعی گسترش یافت و موجبـات پیشرفت و تکامل جامعه را در درون شرایط سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و روانی فراهم کرد.

ایرانیان در این آزمون تاریخی که بر پایه پرسش و پاسخ بنیاد نهاده شده بـود بـه ایجـاد زندگی شاد و عشق و محبت برای همه ی مردم و به ویژه در محدوده جغرافیایی خـود همـت کردند و تربیت فرزندان خود را بر پایه خودشناسی گذاشتند تا بر پویایی جامعـه بیفزاینـد بـه خانه و خانواده و گروه های قومی و نژادی احترام گذاشته و روابط جهـان را بـر پایـه عـدالت اجتماعی و مبارزه با جهل و جهالت در بین تمام انسان ها استوار کردند و معتقد بر ایـن بودند که تمدنهای بشری همگرا است و از واگراییها بدور شدند و عـدالت و امنیـت و آزادی را  حق تمام مردم و برای همه آنها خواستند و به آزادی انسان در تفکر و اندیشه پـای بنـد و بـه خواسته هایش احترام فوقالعاده قائل بودند.

فهرست

ایران در طی اعصار
پارت ها و ساسانیان
از چیرگی اسلام تا قاجار
ادبیات فارسی
نقاشی ایران
معماری ایران
سفالگری ایران
قالی ایران

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات