دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تاریخ قرن بیستم ؛ دو جلد در یک مجلد

تاریخ قرن بیستم 

نویسنده: سرژر برشتین پی یر میلزا
مترجم: امان الله ترجمان
ناشر: آستان قدس رضوی، دانشگاه امام رضا(ع)
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 960
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1371 _ 1370 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : نو ؛ جلد سازی مجدد

 

مروری بر کتاب 

در حالیکه تعدادی از آثار گرانبها درباره قرن بیستم به رشته تحریر درآمده اند چرا باید دوباره تاریخ نیمه دوم قرن بیستم را نگاشت؟

مولفان این کتاب معتقدند که مطالعه مجدد معاصرترین دوره تاریخ ما بجا و ضروری است. دوران بعد از سال 1939 مدتهای مدیدی مسائلی را درباره دیسیپلین مورخان ایجاد کرده است: نزدیکی حوادث روی داده و احساساتی که هنوز حاد و شدید هستند؛ تعدادی مدارک بایگانی به مثابه موانع برطرف نشدنی بر سر راه؛ گنجاندن سالهای بعد از جنگ در چهارچوب های تفکر تاریخ در عوض لزوم تنظیم تداوم حوادث و علاقه مفرط مردم به تاریخ معاصر انگیزه های بسیار قوی برای عبور از موانعی هستند که بدین ترتیب ایجاد شده اند.

نتیجه همه این ها وضع منازعه ای است که تمام قرن بیستم را به عنوان یک مجموعه متجانس دربرمی گیرد. مجموعه ای که در آن شایسته نیست صف بندی نیروها و دورنمای تحول پذیر را از هم متمایز کرد. در این مجموعه ردیف کردن کارهای انجام شده در داخل کشورهای جداگانه امکان پذیر است: در هر کشور و در هر زمینه (اقتصادی، دیپلماتیک و فرهنگی...) و بر حسب موضوع...

جلد نخست این کتاب، با بررسی علل وقوع جنگ دوم جهانی آغاز شده است. سپس به فتوحات هیتلر و حرکت آلمان‌ها به سمت پیروزی بر جهان پرداخته شده است. در فصل سوم، شامل گزارش سلسله رویدادهایی است که به ورود ایالات متحده به صحنه جنگ، اشتباهات استراتژیک آلما‌ها و پیروزی نهایی متفقین منجر گردید. فصل چهارم منحصرا درمورد سرنوشت کشور فرانسه در این جنگ خانمان‌سوز می‌باشد.

در دو فصل بعدی به نتایج حاصل از جنگ بزرگ و حرکت جامعه بین‌الملل به سوی تاریخ جدید پرداخته شده است. فصل هفتم توضیحات و گزارشات مفصلی است در باب بازسازی نظام مصیبت‌زده جهانی. در فصل هشتم و نهم مفصلا در مورد ایالات متحده آمریکا و پیشرفت سیاسی و اقتصادی آن و به زیر کشیده‌شدن قدرت اروپا در مواجهه با پیشرفت‌های سریع آمریکا، سخن به میان آمده است.

بازسازی فرانسه از یک سو و از سوی دیگر ایجاد جمهوری چهارم و سرنوشت اتحاد جماهیر شوروی پس از استالین، مندرجات دو فصل بعدی این کتاب سترگ است. در فصل دوازده و سیزده به گسترش و پیشرفت کمونیسم در اروپا و چین پرداخته شده است. در فصل بعدی نیز بازسازی ژاپن و چگونگی صنعتی شدن این کشور مورد بحث قرار گرفته است. این جلد از کتاب با جنگ سرد و پیامدهای آن به پایان می‌رسد.
جلد دوم این کتاب با توضیحاتی پیرامون عصر جدید کشورهای صنعتی در خلال سال‌های ۱۹۵۳ تا ۱۹۷۳ میلادی آغاز می‌شود.


فهرست

جلد اول : جنگ و بازسازی 1939- 1953
جلد دوم : 
رشد و بحران 1953 - 1984

پیشرفت‌های علمی
رشد شگفت‌انگیز نظام سرمایه‌داری
دگرگونی‌های اجتماعی و عدم‌ توازن رشد جمعیتی در دنیا
روابط بین‌الملل
پیشرفت‌های باورنکردنی و سریع ایالات متحذه در دنیای جدید
شکست جمهوری چهارم و آغاز جمهوری پنجم در فرانسه با روی کار آمدن مارشال دوگل
رشد وحشتناک ژاپن در صنعت
سرنوشت سوسیالیسم پس از استالین
پایان دوران استعمارگری و دگرگونی چهره سرزمین‌های جهان‌سوم
به قدرت رسیدن مائو در چین
سال ۱۹۷۴ و بحران کشورهای صنعتی و توقف ناگهانی رشد اقتصادی
آغاز بحران در اروپا و آمریکا
فرانسه پس از دوگل
شوروی در خلال سال‌هاب ۱۹۶۴ تا ۱۹۸۴ میلادی
بحران ایدئولوژی‌ها و رشد مذهب‌هایی نظیر اسلام در جهان جدید
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات