دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تاریخ بزرگ جهان ؛ دوازده جلدی

تاریخ بزرگ جهان
تاریخ بزرگ جهان
تاریخ بزرگ جهان
تاریخ بزرگ جهان
درحال حاضر موجود نمی باشد
تاریخ بزرگ جهان
تاریخ بزرگ جهان
تاریخ بزرگ جهان
تاریخ بزرگ جهان
تاریخ بزرگ جهان ؛ دوازده جلدی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 177278 - 63/5
  • وزن: 10.00kg
0 ریال

تاریخ بزرگ جهان

نویسنده: کارل گریمبرگ
مترجم: حسینعلی هروی , سیروس ذکاء , اسماعیل دولتشاهی و ...
زیر نظر: محمدعلی اسلامی ندوشن

ناشر: یزدان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 5400
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1371 _ 1369 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو ؛ رنگ گالینگور جلد دوم متفاوت است

 

مروری بر کتاب

از دوران ماقبل تاریخ تا دوران تسخیر فضا

کارل گریمبرگ زاده ۲۲ سپتامبر ۱۸۷۵ در شهر یوتبری، تاریخ‌نگار سوئدی است که با نوشتن کتاب تاریخ سوئد (Svenska folkets underbara öden) در مدت ۱۱ سال از ۱۹۱۳ به شهرت رسید.وی سپس در سال ۱۹۲۶ کار انتشار کتاب تاریخ جهان را آغاز نمود که پیش از اتمام این کار در سال ۱۹۴۱ درگذشت.

این جمله را حتما شنیده‌اید. جمله‌ای که خوانندگان را تشویق به خواندن تاریخ می‌کند؛ اما چرا خواندن تاریخ مهم است؟
خواندن تاریخ انسان‌ها را نه‌تنها با گذشتگان آشنا می‌کند، بلکه می‌تواند آن‌ها را با خودشان هم آشنا کند. اما مطالعه‌ی تاریخ کاری سخت و دشوار است، به همین دلیل است که اکثر انسان‌ها از خوانش آن‌ می‌گریزند. ارنست گامربیج تاریخ‌شناس مشهور در کتاب تاریخ جهان، تاریخ مختصر جهان را برای جوانان نگاشته است. او با دانش و توانایی‌ نوشتارش کتاب را مخصوص مطالعه‌ی جوانان نوشته است.   

یکی از مهم‌ترین بخش‌های این کتاب آخرین فصل آن، بخش کوچکی که من خود در آن زیسته‌ام است. علی رامین مترجم کتاب در مقدمه می‌گوید: «فصل 40، یعنی افزوده اخیر گامبریچ به کتاب، فصلی بسیار خواندنی و واجد ارزش‌هایی ویژه است. نخست آن‌که بین نگارش آن و نگارش فصل پیش از آن، پنجاه‌وچند سال فاصله است، که طی آن، جهان رخدادهای بزرگی همچون جنگ دوم جهانی و اختراعات و کشفیات سترگی در زمینه‌های مختلف علمی، مطرح شدن انديشه های نوینی در حوزه‌های فکری و فلسفی و برآمدن سبک‌های تازه‌ای در آفرینش‌های هنری و ادبی و بسیاری جز این‌ها را تجربه کرده است.

نویسنده با صفحات محدودی که در اختیار دارد تلاش می‌کند، ضمن بیان خاطرات و مشاهدات خود، اشاره‌ی معناداری به گزیده‌ای از آن‌ها داشته باشد و گستره زمانی کتاب را تا سال ۱۹۸۹ یعنی اتحاد دو آلمان، و سپس فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و به دموکراسی رسیدن کشورهای اروپای شرقی - که به زور ارتش شوروی وادار به پذیرش نظام کمونیستی
شده بودند - جلو بیاورد.

او کتاب را با ذکر این سخن به پایان می‌برد که هر زمان زلزله، سیل، طوفان سهمگین، قحطی و خشک‌سالی و بلایای دیگر در نقاط دورافتاده‌ای از جهان، مردان و زنان و کودکان زیادی را به کام مرگ می‌برد، هزاران انسان در سایر کشورها، پول و نیرویشان را برای یاری‌رساندن به بازماندگان آن‌ها به کار می‌گیرند؛ چنین نیکوکاری‌هایی درگذشته صورت نمی‌گرفت. بنابراین، همچنان حق‌داریم به آینده‌ای بهتر امیدوار باشیم.»

رخدادی بس شگفت‌انگیز بین سال‌های ۵۵۰ و ۵۰۰ قبل از میلاد به وقوع پیوسته است. من خود به‌راستی آن را نمی‌فهمم، ولی چه‌بسا همین مسئله آن را این‌چنین جالب‌توجه کرده باشد. در سلسله جبال مرتفعی که از شمال بین‌النهرین می‌گذرد، یک قوم کوه‌نشین وحشی برای زمانی طولانی می‌زیستند. آن‌ها دینی زیبا داشتند: آن‌ها نور و خورشید را می‌پرستیدند و بر این باور بودند که در جنگی بلاانقطاع با تاریکی به سر می‌برند؛ یعنی با قدرت‌های تاریک و سیاه شیطان.

این جماعت کوه‌نشین، پارس‌ها بودند. آن‌ها صدها سال، نخست زیر سیطره آشوری‌ها و سپس بابلی‌ها به سر برده بودند. روزی صبرشان به پایان رسید. فرمانروای آن‌ها مردی بود با دلاوری و هوشمندی فوق‌العاده که کوروش نام داشت. انسانی که دیگر حاضر نبود انقیاد مردم خویش را تحمل کند. او سپاه سواره‌نظام خود را به دشت بابل حرکت داد و آن را رهبری کرد.

فهرست

روزی بود، روزگاری بود
بزرگ‌ترین مخترعان سراسر تاریخ
سرزمین کنار نیل
روزهای هفته
خدای واحد و یکتا
من می‌توانم بخوانم
قهرمانان و سلاح‌هایشان
پیکاری نابرابر
دو شهر کوچک در یک جزیره‌ی کوچک
فردی روشن‌اندیش و سرزمین او
آموزگارِ بزرگِ ملتی بزرگ
بزرگ‌ترین ماجراجویی
جنگ‌های جدید و جنگجویان جدید
دشمن تاریخ
حکمرانان دنیای غرب
خبرهای خوب
زندگی در امپراتوری و در مرزهای آن
طوفان
شب پرستاره آغاز می‌شود
لااله‌الاالله و محمد رسول‌الله
فاتحی که می‌دانست چگونه حکومت کند
پیکاری برای رسیدن  به فرمانروایی جهان مسیحیت
شهسواران سلحشور
امپراتوران در عصر شهسواران
شهرها و شهروندان
عصر جدید
جهان نو
ایمان نو
کلیسا در جنگ
روزگار وحشت
پادشاهی نگون‌بخت و پادشاهی نیک‌بخت
نگاهی به شرق در این دوران
عصری به‌راستی نو
انقلابی بسیار خشونت‌بار
فاتح واپسین
انسان‌ها و ماشین‌ها
آن‌سوی دریاها
دو کشور جدید در اروپا
تقسیم جهان
بخش کوچکی از تاریخ که من خود در آن زیسته‌ام: نگاهی به گذشته

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات