دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

ایران جهانی در یک مرز ؛ قابدار

ایران جهانی در یک مرز

نویسنده: مژگان شهبازی
مترجم: علی شعرباف شعار 
عکاس: افشین بختیار و دیگران
ناشر: گویا
زبان کتاب: فارسی - انگلیسی
تعداد صفحه: 268
اندازه کتاب: رحلی سلفون ؛ همراه با قاب - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

مصور - گلاسه - رنگی

کتابی نفیس شامل عکس‌هایی بسیار زیبا و دیدنی از طبیعت ؛ مناظر و اماکن زیبا و تاریخی شهرهای مختلف ایران، همراه با توضیحاتی به دو زبان فارسی و انگلیسی از جمعی عکاسان ایرانی.

ایران در جنوب باختری آسیا، در باختر فلات ایران و در خاورمیانه قرار گرفته و همانند پل میان آسیای مرکزی و آسیای باختری و هم‌چنین پل استراتژیک خاور و باختر است. تاریخ و فرهنگ چندین‌هزارساله، آثار خیره‌کننده‌ای در همه‌جای ایران از خود برجای نهاده است. ایران با دارا بودن مجموعه‌هایی از پدیده‌های طبیعی و کهن‌ترین تمدن‌های دنیا، جاذبه‌های باستانی، تاریخی و مکان‌های مذهبی و فرهنگی، جایگاه مناسب جغرافیایی و موارد بسیار دیگر، توانمندی‌های بسیاری را برای جذب جهانگرد دارد.

ایران، طبیعتی چهارفصل دارد که می‌توان آن را به عنوان یکی از شگفتی‌های اقلیمی جهان دانست و افزون بر آن، قرار گرفتن ایران در مسیر جاده‌ی ابریشم نیز، یکی از توانمندی‌های مهم کشور است و به همین دلیل بازدیدکنندگان از ایران، نام "ایران، جهانی در یک مرز" بر آن نهاده‌اند. بنابراین شناخت علمی ایران از نظر جغرافیایی، تاریخی، فرهنگی و... لازم است. کتاب حاضر در این راستا نگاشته شده و علاوه بر معرفی ایران، مطالبی را در زمینه‌ی برخی ویژگی‌های ایرانیان در عرصه‌ی زبان، خط، دین، آداب و رسوم، هنرهای دستی و... دربردارد.

کشور پهناور ما که بخش عمده فلا‌ت ایران را شامل می‌شود، بیش از یک ملیون و ششصد کیلومتر مربع وسعت دارد که بخش عمده این سرزمین را کویر بزرگ مرکزی اشغال کرده است، در اطراف این کویر، کوه‌های مرتفع فراوان و رشته‌کوه‌های متعددی مشاهده می‌شوند و در نتیجه اختلا‌ف ارتفاع نسبتا زیادی (حدود ۵۶۵۲ متر) را به‌وجود آورده‌اند که از ۲۴- متر در سواحل دریای خزر تا ۵۶۲۸ متر در قله دماوند تغییر می‌کند؛ اختلا‌ف درجه حرارت در کشور نیز بسیار متغیر بوده و از ۳۰- درجه سانتی‌گراد در زمستان مشکین‌شهر تا حدود ۸۰ درجه سانتی‌گراد در تابستان کویر لوت (گندم بریان) متغیر است.

از سوی دیگر میزان بارندگی در نقاط مختلف ایران بسیار متفاوت بوده و از ۳۰ میلی‌متر در کویر لوت تا حدود ۲۳۰۰ میلی‌متر در بندر آستارا تغییر می‌کند و بالا‌خره متاثر از چنین شرایط متنوع اقلیمی ‌و پیکرشناختی، شاهد تنوع محسوسی در بافت و نیمرخ خاک ایران‌زمین هستیم.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات