دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

اسلام و تبعیضات نژادی ؛ سلفون

اسلام و تبعیضات نژادی

نویسنده: علی حجتی کرمانی , مهدی بازرگان
ناشر: کانون انتشار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 240
اندازه کتاب: رقعی سلفون  - سال انتشار: 1351 - دوره چاپ: 3

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب 

تمدنهای مختلف و چهره های گوناگون فرهنگ هر یک عهده دار فعالیت در زمینه خاصی است که مجموعا معرفت بشریت را به رموز آفریننده ، زیاد گردانده ، اساس همبستگی و اخوت را میانشان تحکیم میکند. اسلام نه تنها به این احساسات تعصب آمیز توجهی نکرد، بلکه با شدت با آنان مبارزه کرد.

البته باید گفت بین نفی تبعیض و قبول تفاوت، هیچ گونه تناقضی نیست و قرآن کریم در همان آیه ای که تصریح دارد بر اینکه ما انسانها را از یک زن و مرد آفریدیم در همان آیه به وجود تفاوتها تصریح می فرماید برای روشن شدن معنای این آیه شریفه (آیه ۱۳ سوره حجرات)و اینکه بین این دو مطلب هیچگونه تناقضی نیست بلکه بهترین تناسب برقرار است لازم است که چند مقدمه ذکر کنیم که انشاءالله با بردباری تحمل می فرمایید.

باید اساس و ریشه برتری را در اموری جست که با نفس و روح انسانی اتحاد و آمیختگی داشته باشد، و به عبارت دیگر از واقعیت و حقیقت انسان که روح اوست، سرچشمه بگیرد و هرگز مال و ثروت، نژاد و رنگ، مقام و منصب مادی، داشتن فرزند و انتساب به اقوام و شخصیت ها که از حقیقت و شخصیت انسان، دور و جدا هستند، نمی توانند در شخصیت و برتری انسان، اثر بگذارند. آری، صفات فاضله و ملکات عالی انسانی و سجایای اخلاقی، مانند صداقت، عاطفه، کرم و نوعی دوستی و یا دانش و معرفت که با حقیقت انسان و روح او، اتحاد و آمیزش یافته، می توانند محور برتری و ملاک فضیلت باشند؛ زیرا بر اثر یگانگی و اتحادی که با انسان دارند، در انسانیت و شخصیت معنوی او اثر بارزی می گذارند؛ ولی تمام این صفات بارز انسانی به تنهایی و بدون صفت تقوا و پرهیزگاری، که حقیقت آن، مراعات حقوق خدا و مردم است، نمی توانند در شخصیت انسان آثار نیکویی بگذارند؛ زیرا هر یک از صفات عالی انسانی، در صورتی مایه افتخار است که در پرتو آن، حقوق خدا و مردم پایمال نگردد، و در غیر این صورت، نه تنها مایه افتخار نیست، بلکه تجاوز و رذیله محسوب خواهد شد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات