دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

استمرار دیکتاتوری رضاخان ؛ تاریخ بیست ساله ایران ؛ زرکوب

استمرار دیکتاتوری رضاخان ؛ تاریخ بیست ساله ایران ؛ زرکوب
استمرار دیکتاتوری رضاخان ؛ تاریخ بیست ساله ایران ؛ زرکوب
درحال حاضر موجود نمی باشد
استمرار دیکتاتوری رضاخان ؛ تاریخ بیست ساله ایران ؛ زرکوب
استمرار دیکتاتوری رضاخان ؛ تاریخ بیست ساله ایران ؛ زرکوب
استمرار دیکتاتوری رضاخان ؛ تاریخ بیست ساله ایران ؛ زرکوب
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 164548 - 102/5
  • وزن: 0.80kg
0 ریال

استمرار دیکتاتوری رضاخان

نویسنده: حسین مکی
ناشر: نشر ناشر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 511
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1362 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : 


مروری بر کتاب

تاریخ بیست ساله ایران 6 ؛ مصور

انقراض سلسله کهن سال قاجار و تشکیل سلسله پهلوی یکی از حوادث سیاسی مهمی است که باب شایان بحث و قابل توجهی را در تاریخ گشوده است. این حادثه عظیم که بر اثر جنگهای ممتد و متمادی امپریالیسم فئودال و بورژوازی روسیه تزاری با امپریالیسم و بورژوازی بریتانیا در میدان نبرد و کارزار ایران روی داده است، شایان دقت فراوان و توجه کامل می باشد.

تاریخ بیست ساله ایران، نام اثری است هشت جلدی به نگارش و تألیف (و تحقیق) حسین مکی. این اثر از بسیاری از جهات یک اثر منحصر به فرد محسوب می‌گردد. برای نخستین بار در طول تاریخ معاصر ایران، نگارش و نشر یک اثر بیش از چهل سال به طول انجامیده‌است. این اثر که بخش‌هایی از مجلد نخست آن در سال ۱۳۲۱ در روزنامه مهر ایران منتشر می‌شده، سر انجام در سال ۱۳۶۴ (جمعا چهل و سه سال) به چاپ جلد نهایی (جلد هشتم) رسیده‌است.
بر خلاف نام کتاب، این اثر به شرح وقایع ۱۲۹۹ تا ۱۳۲۳ (بیست و چهار سال) می‌پردازد. برخی معتقدند که کتاب‌های زندگانی سیاسی سلطان احمد شاه و نفت و نطق مکی (هر دو به قلم همین نویسنده) را نیز می‌توان به عنوان مقدمه و موخره تاریخ بیست ساله ایران در نظر گرفت.

در خصوص این کتاب، مقالات مختلفی توسط نویسندگان داخلی و خارجی معاصر نگاشته شده و اسناد گزارش‌ها و گزارش‌های زیادی هم در ساواک و تامینات تهیه گردیده‌است. از نقاط قوت این کتاب به نحوه استدلال و منابع قوی که در این کتاب استفاده شده و نیز به نثر افشاگرانه مکی در تألیف آن می‌توان اشاره نمود.

جلد ششم "تاریخ بیست ساله ایران "که نخستین بار در سال 1362 انتشار یافته "استمرار دیکتاتوری رضاشاه پهلوی "نام دارد. در این جلد از کشتارها و تمهیدات رضاشاه به منظور استمرار قدرت مطلقه خود و جمع‌آوری املاک و ثروت ، سخن رفته است. مطالب این مجلد تا وقایع سال‌های جنگ دوم جهانی ادامه می‌یابد که در این سال پایه‌های قدرت رضاشاه متزلزل می‌شود.
جلد حاضر با این مباحث شکل گرفته است: ثروت رضاشاه و چگونگی جمع‌آوری آن ; املاک و اموال به چه کیفیت به دست آمده 1: از بودجه شهرداری ،
2 تصرف املاک مردم، 3 فروش خالصجات دولت
4 کوچاندن عشایر و ایلات
5 رفتار مامورین املاک شاهی با مردم
رضاشاه در مشهد ; مسافرت پهلوی به ترکیه ; سلب حقوق نمایندگان ایلات ; افتتاح دانشکده فنی ; یکی شدن ساعات در کشور ; کابینه فروغی ; تاسیس فرهنگستان ; افتتاح دوره دهم مجلس ; فرار سرلشکر آیرم رییس شهربانی کل ; تغییر کلاه و لباس ; ایجاد محدودیت روحانیون ; ره‌آورد سفر ترکیه ; رفع حجاب ; استعفای فروغی و تشکیل کابینه جم ; اعدام اسدی نایب التولیه آستان قدس ; انعکاس کشف حجاب ; فاجعه مشهد ; ماه‌های شمسی به جای ماه‌های قمری ; اولین جشن نوروزی با لباس رسمی ; راه آهن شمال ; اعطای امتیاز نفت به کمپانی‌های آمریکایی ; خودکشی یا قتل داور ; اولین قطار راه آهن شمال ; همبستگی ایران با همسایگان ; پیمان سعدآباد ; افتتاح دوره یازدهم مجلس ; گشایش تونل کندوان ; کشف شبکه کمونیستی ; عروسی ولیعهد ; ایجاد بانک رهنی ; سرشماری ; گشایش دوازدهمین دوره قانونگذاری ; آغاز جنگ دوم جهانی ; بی طرفی ایران در جنگ ; برکناری دکتر متین دفتری و ریاست وزرایی منصور ; چگونه از تجزیه ایران جلوگیری شد
.

در لابه‌لای صفحات این جلد نیز عکس‌هایی از رجال سیاسی و اداری دوران رضاشاه به چاپ رسیده و در صفحات پایانی فهرست اعلام آمده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات