دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

آفرینش خدایان

آفرینش خدایان

نویسنده: امید عطائی فرد
ناشر: آشیانه کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 240
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1377 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

... حکیما! چو کس نیست گفتن چه سود؟! از این پس بگو کآفرینش چه بود؟...» شاهنامه امید عطایی -محقق، پژوهشگر و استوره شناس- از دوستداران و کاوشگران تاریخ کهن ایران زمین است و عمده فعالیت وی صرف تحقیق و پژوهش در این باره می‌باشد.برای شیفتگان فرهنگ باستانی ایران به قضد آگاهی ار گذشته تابناک مردم این مرز و بوم مطالعه این کتاب را مغتنم می داریم.

در گذر سده‌هایی بسیار، نگرش‌های چهارگانه و دیگر بینش‌های برخاسته و همبسته با آنها، با همه همسازی و ناسازی خود، در هم آمیختند و در یک کالبد نمودار گشتند. نوشتارهای اوستایی را باید فراز تا فراز – و گاهی واژه به واژه – کاوید و اندیشید، چرا که به گفته میلز: «در زبان اوستا اشکالاتی وجود دارد که هیچیک از نظرات خاورشناسان و دانشمندان این رشته، در ترجمه با یکدیگر برابری نمی‌کنند… هیچ آوستاشناسی نتوانسته است ادعا کند که ترجمه او از نظر علمی، کامل و بدون نقص بوده و از هر لحاظ مورد رضایت می‌باشد».

همداستان با او، فیروز آذرگشسب نیز می‌نویسد: «در گاتاها بسیاری از واژه‌ها دارای چند معنی و مفهوم است که در هر جمله و با ترکیب و رده‌بندی دیگر، واژه تغییر شکل می‌دهد و یا بطور مجازی و استعاره به کار رفته است که احتیاج به توضیح و بیان مفهوم واقعی دارد».

 

فهرست

درآمدی بر اسطوره شناسی:
داستان و افسانه
بازآفرینی چهره ها

دیباچه ای بر داستانهای آفرینش ایرانی:
چیستان آفرینش
سروش هستی بخش
پیش آفرینی زرتشت
همسانی انسان و جهان

نگرشی بر چهره های اسطوره ای ایرانی:
گیومرت مرد گیتی
هوشنگ و جشن سده
منوچهر شهریار ماه نژاد
اختر شماری پسران فریدون
کاوه آهنگر
ضحاک ماردوش

گزارشی بر ۵ داستان اوستایی- پهلوی
مشی و مشیانه
بز و درخت آسوریک
ور جم‌کرد
داستان گرشاسب
سریت و گاو مرزبانو
و…

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات