دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

ادبیات و فرهنگ RSS Feed

22 Jul تاریخ موسیقی فیلم در ایران
admin 0 3643
مسیری که فیلم در ایران از آغاز تا به امروز طی کرده است و نگاهی به آهنگسازان شاخص در طول تاریخ این حرفه شامل : مرتضی حنانه ، واروژان ، اسفندیار منفرد زاده ، فرهاد فخرالدینی …..موسیقی فیلم، با آن تعریفی که در همه جای دنیا مرسوم است، از قدمت چندانی در سینمای ایران برخوردار نیست. در حالیکه نخستین فیلم..
22 Jul سینمای ایران و جشنوار ‏های جهانی
admin 0 3748
ذکر جوایز تعلق گرفته به فیلمهای ایرانی در جشنواره های مختلف جهانی از آغاز تا سال 2000 و به تفکیک دهه های میلادی .ـ حضور و موفقیت در صحنه جشنواره‏ های جهانی از علایق دیرینه دست‏ اندرکاران سینمای ایران بوده و هست. انگیزه ابتدایی این علاقه ، به بالابردن اهمیت یک فیلم در داخل معطوف بود و با همین انگیز..
17 Jul تاریخ سینمای ایران
admin 0 2500
5 سال از نمایش نخستین فیلم های برادران لومیر در گراند کافة پاریس (28 دسامبر 1895 م گذشته بود که مظفرالدین شاه طی نخستین سفرش به اروپا در 17 تیر 1279 درکونتراکس ویل فرانسه با پدیدة «سینماتوگراف» آشنا شد. او بلافاصله تهیه  اسباب آن را به عهده یکی از ملتزمین، میرزا ابراهیم خان عکاس باشی (1253 ـ 1294 ش)..
27 Aug نگاهی به داستان کمدی الهی
admin 4 10909
این کتاب به سه بخش بزرگ تقسیم می شود: دوزخ، برزخ و بهشت که هر بخش شامل سی وسه فصل است. در مقدمه کتاب شاعر شرح می دهد که خود را در جنگلی پیچ درپیچ و تاریک «که نشانه ای از گمراهی است» می یابد. در بیرون جنگ تپه ای نورانی به چشم می خورد ولی یک پلنگ، یک شیر و یک گرگ راه او را سد نموده اند. در این هنگام و..
27 Aug نمایش در عهد رنسانس
admin 0 3184
در قرون وسطی نمایش های خام عامیانه و مذهبی وجود داشت ولی نمایش های برگرفته از کتابهای کلاسیک بندرت و آنهم برای اهل کلیسا ،فضلا و اشراف برصحنه می رفت.زبان این نمایش ها اغلب لاتین بود . در رنسانس آشنایی و کشف نمایش های غنی کلاسیک در قرن پانزدهم و شانزدهم آغاز شد و در نهایت همین آشنایی منجر به تولد نما..
05 Aug نگاهى به اسطوره هاى ایرانى
admin 0 3642
رمزینگى امشاسپندانشاید اسطوره ها تکه اى از تاریخ نباشند اما بى گمان پیشینه و بن مایه تاریخ هستند. اسطوره ها بازتاباننده فرهنگ، باور و جهان بینى یک ملت و سرزمینند که اهمیتشان در میان هزاران بریده تاریخى رنگ باخته است. گرچه شاهنامه، شاهکار فرهنگ باستان این سرزمین، مشحون از ردپاى اسطوره هاست اما در م..
05 Aug آب در فرهنگ ایرانیان
admin 0 3086
آب در فرهنگ ایرانیان ایرانیان همیشه با دیده احترام به آب نگریسته اند. هنوز هم هر جا که «آبادان» است و «بیابان» در پیوند است با آب و آب مایه زندگى. «آب» همراه سه عنصر «آتش» و «باد» و «خاک» نزد ایرانیان از تقدس ویژه اى برخوردار است. تقریباً در همه نوشته هاى پیش از اسلام، جایگاه آب در مجموعه آفرینش بسی..
05 Aug نگاهى به آیین جشن مهرگان
admin 0 2250
مهرورزى سنت دیرین ایرانى«مهر را مى ستاییم که داراى کشتزارهاى فراخ است و به سرزمین هاى ایرانى رامش و آسایش مى بخشد و نگران پناهگاه ستوران است مهر را مى ستاییم بلندبالایى که بر فراز برج ایستاده ...سمند تیزپاى خیال را میدان مى دهیم و در اوراق تاریخ میهن، مى رویم تا آن مهر که شمایل اسطوره اى اش عدال..
05 Aug شکوه میترا
admin 0 2753
جشن مهرگان یکى از کهن ترین جشن ها و گردهمایى هاى هند و ایرانى است که در ستایش و نیایش ایزد بزرگ و کهن هندو ایرانى به نام مهر یا میترا (در اوستا و پارسى باستان «میثره»، در سانسکریت «میتره»)، ایزد نام آور روشنایى، پیمان، دوستى و محبت و خداى بزرگ دین مهرى (و میترائیسم بعدى) برگزار مى شود. به گمان نگارن..
05 Aug فولکلور ؛ آغاز افسون شدن در مقابل غرب و بی توجهی به شرق
admin 0
در قرن اخیر جمعی از فضلا و علمای شیفته ظواهر تمدن مغرب‌زمین ـ آن هم آن تمدن صنعتی و استعماری ویرانگر که با قدرت نظامی و اقتصادی آنچنانی و این چنینی همراه بود ـ آنچه را که با آداب و عادات و سنن ما ارتباطی داشت و رکن رکینی از تمدن و فرهنگ و هویت کشور ما به حساب می‌آمد شایسته طرد و قلع و قمع دانستند و ..
05 Aug فولکلور یا فرهنگ مردم در گذشته دور
admin 0 2976
نخستین بار« آمبرو از مورتن »ambroise morton در 1885 میلادی آثار باستان و ادبیات توده را folk-iore نامید یعنی دانش عوام. در آلمان و هلند و کشورهای اسکاندیناوی لغت volkskunde معادل آن را پذیرفتند ، اما در کشور های لاتینی زبان ابتدا مقاومت بیشتری نشان دادند و پس از کشمکشها و وضع لغات دیگر، بالاخره به ا..
25 Jul اعصار تاریک : ادبیات انگلستان
admin 0 2462
در میان زبان‌های جدید اروپایی، زبان انگلیسی هم از حیث وسعت و هم از نظر اهمیت ادبیات کهن، مقام نخست را داراست. در طول اعصار تاریک (از سقوط روم تا سال هزار میلادی) در فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و یا روسیه نوعی شعر وجود داشته که احتمالاً از آوازها و ترانه‌های محلی فراتر نمی‌رفته است. کتاب‌‌ها به زبان لات..
نمايش 1 تا 12 از 26 (3 صفحه)

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات