دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

گیتا ؛ متن کامل ، سلفون

گیتا

نویسنده: بهگود گیتا
مترجم: محمد علی موحد
ناشر: خوارزمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 214
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1385 _ 1374 - دوره چاپ: 3 _ 2

 

مروری بر کتاب

سرود خدایان

بهگود گیتا یا سرود خدا جزئی است از مجموعه عظیم مهابهارات ، بزرگترین حماسه شعری جهان ، که داستان جنگ فرزندان بهارات بزرگ است .میدان رزم در پیرامون شهر دهلی کنونی است . شاهزادگان بهارات در این سرزمین فرمان می رانند .

پس از مرگ پاندوشاه برادر نابینای وی دریتراشترا به جای وی می نشیند . او صد فرزند دارد .
از پاندوشاه نیز پنج پسر به جای مانده است که در میان آنان و فرزندان دریتراشترا خلاف و نفاق است و...

در گیتا که از مهمترین کتابهای دینی هند است، برای نخستین بار به خدای متشخص (personal) در قالب یا تجسد کریشنه اشاره می رود. کریشنه خدای متجلی است. خدای گیتا واحد و متعال است. خداوند دارای دو حال بی صفات (نیرگونه) و با صفات (سه گونه) است.

در این کتاب مقدس هندوان به بحث درباره وحدت وجود نیز پرداخته شده و گفته شده است که بهگودگیتا به آن خدای انتزاعی و عقلانی مورد اعتقاد اوپانیشاد چندان عنایتی ندارد، بلکه به نوعی میان عقیده به خدای غیر شخصی و خدای متشخص جمع می کند. دیده شدن یا دیده نشدن خدا در گفتگوهای قهرمان بهگود گیتا یا تجلی خدا، کریشنه هم آمده است. از دیگر جوانب مهم بهگود گیتا توجه به مشرب مهرورزی است که در این مقال درباره پیوند مهرورزی انسان با خدا و دیگر انسانها هم سخن رفته است.


فهرست 

• زمینه داستان و چگونگی گردآوری گیتا
• اندوه ارجونا
• مکتب سانکهیا و طریق یوگا
• راه عمل
• راه ترک
• در مراقبه
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات