دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

کوچه هفت پیچ ؛ متن کامل

کوچه هفت پیچ

نویسنده: محمد ابراهیم باستانی پاریزی
ناشر: نگاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 625
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1371 ~ 1362 - دوره چاپ: 6 ~ 3

کیفیت :  درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب 

مصور

می گویند یک اصفهانی را به بیمارستان دانشگاه بردند و بواسیرش را عمل کردند. در حین عمل، چون بیهوش بود، متوجه کسی نشد، وقتی به هوش آمد دید هفت هشت آدم سرو کله بسته مشغول یادداشت برداری و جنب و جوش در حول و حوش او هستند و با استاد جراح گفت و گو می کنند.

چون به حال آمده بود، با لهجه اصفهانی از جراح پرسید: این آقایون که باشند ؟
طبیب گفت دانشجویان پزشکی هستند که ضمن عمل کمک کرده اند و مشغول یادداشت برداری و آزمایشات هستند.
اصفهانی، آهسته تکرار کرد: عجب ،معلوم می شود که آن چیزی که سالها با آن در کش و قوس بوده ایم و بر پشت داشته ایم، اسم دیگرش آزمایشگاه بوده و ما نمی دانستیم !

... کار دیکتاتورها حساب و کتاب ندارد ، یک وقت یکی مثل یعقوب ، شب و روز ، نان و پنیر کنارش است ، و یک وقت یکی مثل اکبرشاه هندی با سیر و پیاز ، کارد و پنیر می شود !

از کار های عجیب اکبر شاه یکی این بود که دستور داد مردم هند در سالی ، صد روز آن را گیاه خواری کنند ، و در عین حال مقرر داشت که هیچ کس سیر و پیاز مصرف نکند ، اکبر همچنین ساختن مسجد ، و روزه ی رمضان ، و زیارت مکه ، و بسیاری از مراسم اسلامی را منع کرد.

او بدین طریق می خواست دین الهی که خود پایه گذار آن بود را ترویج دهد . اما به هر حال ، همه ی این کارها چه ربطی دارد به اینکه مردم سیر و پیاز نخورند ؟ شاید مقصودش این بود که بوی آن مزاحم دیگران است ...

فهرست 

سیاست اهل، اهل سیاست
شخصیت های تاریخی در مثنوی معنوی
برزکوه
هفت عروس و یک داماد
امام جمعه کرمان
کوچه هفت پیچ
افسانه در تواریخ
صفای لری

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات