دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

کشف المراد ؛ شرح تجرید الاعتقاد ؛ سلفون

کشف المراد
درحال حاضر موجود نمی باشد

کشف المراد

متن از: خواجه نصیرالدین طوسی
شرح از: علامه حلی
ترجمه و شرح فارسی از: شیخ ابوالحسن شعرانی

ناشر: اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 595
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1356 - دوره چاپ : 2

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب

شرح تجرید الاعتقاد

کتاب دربرگیرنده مباحث اثبات آفریدگار و دلایل آن، صفات ثبوتیه و سلبیه و کمالیه و جلالیه خدا و در پایان موضوع افعال خدای تعالی مطرح شده است.

بخش اول: امور عامه
عنوان بخش اول کتاب امور عامه است و مشتمل بر این فصول است: فصل اول: وجود و عدم فصل دوم: ماهیت و لواحق آن فصل سوم: علت و معلول

بخش دوم: جواهر و اعراض
فصول این بخش به قرار ذیل است: فصل اول:جواهر فصل دوم: اجسام فصل سوم: سایر احکام اجسام فصل چهارم: جواهر مجرد فصل پنجم: اعراض

بخش سوم: اثبات آفریدگار متعال
وجود خداوند متعال، صفات او و افعالش، سه فصل این بخش هستند. مطالب راجع به توحید ذاتی، صفاتی و افعالی در ضمن چندین مسأله در هر کدام از این سه فصل به بحث گذاشته شده است.

بخش چهارم: نبوت
در این بخش، ۷ مسأله راجع به موضوع نبوت مطرح شده است. این مسائل بدین قرارند: حُسن بعثت، وجوب بعثت، وجوب عصمت، راه شناخت صدق پیامبر، کرامات، وجوب بعثت در همۀ زمان‌ها، نبوت حضرت محمد(ص).

بخش پنجم: امامت
در این بخش نیز در ضمن ۹ مسأله، مسائل مرتبط با امامت بیان شده است: وجوب نصب امام بر خدا، وجوب عصمت امام، وجوب افضل بودن امام، وجوب نص، امامت بلافصل علی بن ابی طالب بعد از پیامبر، ادلۀ عدم امامت دیگر مدعیان، افضل بودن علی از دیگر صحابه، امامت سایر امامان دوازده‌گانه، احکام مخالفان.

بخش ششم: معاد
آخرین بخش این کتاب به معاد اختصاص یافته و ۱۶ مسأله را در خود جای داده است. البته مسألۀ شانزدهم این بخش به امر به معروف و نهی از منکر پرداخته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات