دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

ژرفنا

ژرفنا

نویسنده: جورج اورول
مترجم: همایون حنیفه وند مقدم
ناشر: کوشش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 159
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1363 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : صفحات نو ؛ عطف و جلد کتاب ساییدگی مختصری دارد


مروری بر کتاب

«ژرفنا (جاده‌ای به سوی اسکله‌ ویگان)» از واپسین نوشته‌های جورج اورول (۱۹۵۰-۱۹۰۳)، نویسنده توانای انگلیسی است. این کتاب توصیفی است از طبقه کارگر انگلستان در فاصله دو دهه ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ که در این سال‌ها به دلیل دشواری‌های ناشی از انتقال وضعیت جنگی به وضعیت زمان صلح، حال و روزشان آشفته و نابسامان شد و یک میلیون و پانصدهزار نفرشان بیکار شدند. جورج اورول که شهرت خود را بیش از همه به دو کتاب «قلعه حیوانات» و «۱۹۸۴» مدیون است، از انگشت‌شمار نویسندگانی شمرده می‌شود که نوشتارهایش را بر پایه‌ی تجربه‌های شخصی خود نگاشته‌است. یکی دیگر از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این نویسنده‌ی زبردست، قدرت تشریح و توصیف صحنه‌هایی می‌باشد که خود شاهد آن بوده‌است.

اورول در قسمت ابتدایی کتاب ژرفنا (the road to wigan pier) ، با بیان خاطراتش از زندگی در مسافرخانه‌ای سطح پایین سعی دارد مخاطب را با سختی‌ها و مشکلات مردمی که برای زندگی بسیار تلاش می‌کنند ، آشنا نماید. مثلاً در بخشی از کتاب اشاره به خداحافظی کارگر معدنی دارد که هر روز از ترس کشته شدن ، برای آخرین‌بار با خانواده‌شان وداع می‌کرده و به گفته همسر معدن‌چی: «نزدیک به بیست سال این امر ادامه یافته است!»

جورج اورول (George Orwell) خود متعلق به طبقه متوسط جامعه بود و زندگی انسان‌ها را مدیون زحمات شبانه‌روزی معدن‌چیان، کارگران کارخانه‌ها و... می‌دانست؛ او در قسمت پایانی کتاب راه‌کارهای مناسبی برای رضایت شغلی و زندگی بهتر آن‌ها ارائه می‌دهد. راه‌کارهایی در باب «مسائل تربیتی طبقهٔ متوسط» و «رشد وجدان سیاسی دولت» به‌سوی سوسیالیسم؛ که در واقع با این موضوع از حکومت‌های کمونیستی انتقاد می‌کند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات