دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

ملکه ویکتوریا ؛ متن کامل ؛ گالینگور

ملکه ویکتوریا

نویسنده: الیزابت لانفورد
مترجم: ذبیح الله منصوری
ناشر: زرین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 832
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1372 ~ 1365 - دوره چاپ: 7 ~ 1

کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب

روز بیست و چهارم ماه ژوئن سال 1819 میلادی با اینکه تابستان آغاز شده بود، یک مه انبوه فضای لندن و قسمتی از شهرهای جنوب انگلستان را پوشانید و در خیابان های لندن عبور وسایل نقلیه متوقف شد، چون رانندگان با اینکه برای اطلاع دادن به یکدیگر بانگ برمی آوردند، باز نمی توانستند از تصادم احتراز کنند و بهتر آن دیدند که کالسکه های کرایه و ارابه ها را متوقف کنند.
در همان روز، شاهزادگان و شاهزاده خانم های انگلیسی و رجال انگلستان ساعت یازده بامداد می بایست به یکی از کاخ های لندن بروند که دارای نمازخانه هم بود تا در مراسم تعمید یک شاهزاده خانم نوزاد فرزند دوک دوکنت که او هم از شاهزادگان انگلیسی بود، حضور به هم رسانند....

ملکه ویکتوریا معروف ترین زنی است که در تاریخ انگلستان به سلطنت رسیده است و طولانی ترین دوره تاریخ امپراطوری انگلیس یعنی 64 سال حکومت کرده و در مقایسه با تمام سلاطین انگلستان اعم از زن و مرد، بیشتر از همه ی آن ها در تعیین مسیر تاریخ این کشور اثر گذاشته است.

در دوران طولانی ملکه ویکتوریا، انگلستان به منتهی درجه ی قدرت خود رسید و عنوان «امپراطوری که آفتاب در آن غروب نمی کند» در همین دوره به انگلستان داده شد. دوک اف کنت، پدر ویکتوریا، در 50 سالگی با پرنسس آلمانی، ویکتوریا ماریا لوئیزا، بیوه 32 ساله، ازدواج کرد و ویکتوریا محصول این ازدواج بود.

پدر ویکتوریا، دوک اف کنت، در سال 1820 زمانی که او یک ساله بود، فوت کرد و بدهی سنگینی برای خانواده خود به ارث گذاشت. بعد مرگ پدر، تحت سرپرستی عمویش جرج چهارم که بر تخت سلطنت بود، قرار گرفت. ویکتوریا و مادرش به لقب دوشس اف کنت شهرت داشتند. ویکتوریا از سن 13 سالگی شروع به نوشتن یادداشت های روزانه خود کرد. ویکتوریا به ندیمه آلمانی خود «لزن» دلبستگی داشت. لزن به او زبان های آلمانی، فرانسه، موسیقی و رقص را آموخت.

پس از جرج چهارم، ویلیام چهارم عموی دیگر ویکتوریا به سلطنت رسید و پس از او پرنسس ویکتوریا در سن هجده سالگی ملکه انگلستان شد.در آغاز سلطنت ملکه ویکتوریا، دو حزب «ویگ» یا لیبرال و حزب «توری» یا محافظه کار وجود داشت. نخست وزیر انگلستان، لرد ملبورن، از حزب ویگ بود که تا سه سال بعد از جلوس ملکه بر سر کار بود و ملکه را در امور مختلف یاری می داد. لرد ملبورن، پس از رفع چند چالش از پیش روی ملکه، به فکر یافتن شوهر مناسبی برای او افتاد.

یکی از نامزدهای ازدواج با ملکه ویکتوریا، پرنس آلبرت، برادرزاده دوشس آف کنت و لئوپولد پادشاه بلژیک بود. طبق رسوم درباری انگلیس، هیچکس نمی تواند از یک ملکه خواستگاری نماید و این ملکه بود که می بایست به پرنس آلبرت پیشنهاد ازدواج نماید.

مراسم ازدواج ملکه ویکتوریا و پرنس آلبرت روز 10 فوریه 1840 در لندن برگزار شد. ملکه عاشقانه شوهرش را دوست داشت و این عشق با گذشت زمان عمیق تر می شد. در ماه نوامبر 1840 اولین فرزند ملکه به دنیا آمد و او را به نام مادر، ویکتوریا، نامگذاری کردند. سال بعد پسر آن ها «آلبرت ادوارد» نام نهاده شد. پس از این دو فرزند، صاحب چهار دختر و سه پسر دیگر شدند که همه آن ها با خانواده های سلطنتی اروپا وصلت کردند و ارتباط انگلستان را با کشورهای اروپایی استحکام بخشیدند.

بزرگ ترین فاجعه زندگی ملکه ویکتوریا مرگ همسر او در سال 1861 بود. مرگ پرنس آلبرت در سن 42 سالگی، بر طرز رفتار و سلطنت ملکه طی چهل سال بقیه عمرش تاثیر عمیقی گذاشت. او تا 10 سال بعد از مرگ شوهرش جز در مراسم و تشریفاتی که مجبور به حضور در آن بود شرکت نمی کرد و بعد از آن هم کمتر تبسمی بر لبان او نقش می بست. پرنسس آلکساندرا دختر نوزده ساله پادشاه دانمارک برای همسری ادوارد فرزند ملکه، انتخاب شد. ولیعهد در این تاریخ 22 ساله بود....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات