دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

مرد مرد

مرد مرد

نویسنده: رابرت بلای
مترجم: فریدون معتمدی
ناشر: مروارید
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 351
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1402 _ 1384 - دوره چاپ: 8 _ 1

 

مروری بر کتاب

خواندن این کتاب به تمام مردان و به ویژه به تمام زنان توصیه می شود.

رابرت بلای، شاعر، مترجم و یک سخنور بین المللی است. کتاب های شعر او جوایز بسیاری از جمله جایزه ی مهم National Book Award را به خود اختصاص داده است.

کتاب مردِ مرد (آیرون جان) اولین کتاب نثر اوست، که در سال نشر، در لیست پرفروش ترین کتاب های آمریکا قرار گرفت.این کتاب دست آورد 10 سال کاربلای با مردان در طی جلسه ها و همایش هایی است که او به آنها کمک می کرد تا معنای ژرف رشادت و مردانگی را دوباره کشف کنند.

معنایی که ورای عقاید و باورهای سطحی جامعه ی امروزی آنها است.بلای با استفاده از داستان های کهن تصاویری از توانمردی و مردانگی سرزنده که هم حامی است و هم تعادل احساسی و روانی را نشان می دهد.برای ما ترسیم می کند.روشی همچو مولوی در مثنوی معنویش که با استفاده از داستان های عامیانه سعی در آشکار کردن عمق معنویت می نماید.بلای قصه ی آریایی آیرون جان را که قدمتی چندین هزار ساله دارد، چارچوب کتابش قرار می دهد.

در این داستان، مردی باستانی سراپا پوشیده از مو، پیر راه پسر بچه ای می شود و هر ماجرا در داستان، به منزله ی پله ای در راه رشد به طرف مردانگی مورد بحث قرار می گیرد.بلای به بازگویی قصه می پردازد و گاه به گاه می ایستد و به اندیشه و گفت و گو می پردازد و سعی در روشن کردن مراسم ورود نوخطان به مردانگی می کند.بلای متوجه شد که مردان جوان به همان اندازه که محتاج آب هستند، تشنه ی پدر یا راهبر هم هستند.

شماری از مردان امروزه در فراق راهبر یا پدر مسئول، یا راه افراط در مال اندوزی را انتخاب می کنند، یا در راه معنویات غرق می شوند.قصه ی آیرون جان راهی است به سوی تعالی که بلای آنرا «پهلوان درون» می نامد.وظیفه ی این پهلوان تهاجم و خشونت نیست، بلکه با عزم پویایی برای کشف و دفاع از آنچه که ما حقیقتاً عاشق آنیم اقدام می کند.

قصه ی آیرون جان، هم زمان دیدی جدید و دیدی بسیار کهن به مردانگی مسئول و بالغ است.دیدگاهی که عمق، روشنی، سرزندگی و همبستگی را در خود دارد.

این کتاب از نیروی داستان های کهن برای رهنمایی و بیان ژرف ترین حقایق استفاده می کند، کتابی است که برای سال ها خوانده خواهد شد.قهرمان کیست؟از بهشت رانده شده ی است، که عزم بازگشت به بهشت دارد. قهرمان، آن انسان فرهیخته ای است که قدم در راه تغییر وضعیت موجود می نهد.

او به تمام سختی ها و ناکامی ها، نبردها و دیوها، فریب ها و رنج و تنهایی که در پیش روی اوست آگاه است.اما ماندن در وضعیت فعلی را برای خود غیرممکن می داند. او پا در سفری روحانی و درونی می گذارد با همه ی مشکلات رو در رو و پنجه در پنجه در می آویزد و نهایتاً سربلند و آزاده وارد عالمی جدید می شود؛ که خود او خالق آن است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات