دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

مادام آرنو

مادام آرنو

نویسنده: گوستاو فلوبر
مترجم: عبدالحسن شریفیان
ناشر: نگاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 590
اندازه کتاب: رقعی گالینگور - سال انتشار: 1370 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب

فردریک، آدم داستانیِ رمان مادام آرنو، در واقع خودِ گوستاو فلوبر است که همچون او به عشقی رمانتیک گرفتار آمده است و مادام آرنو، که نمونه‌ای از شخصیت‌هایِ مادرانه فلوبر است، با مَنِشی مادرانه و در عینِ حال عاشقانه، چون الیزا شلزینگر، در مقابل تمناهای معشوق ایستادگی می‌کند و نمی‌گذارد عشقِ آنان به زبان جسم ترجمه شود.

 این داستان هم به مانندِ دیگر داستان‌های فلوبر امیدها را می‌کشد و توهمات را از بین می‌برد. خودش گفته: «مردم آثاری را می‌پسندند که به توهمات‌شان دامن می‌زند و این داستان محکوم به ناکامی است، چون این کار را نمی‌کند.» با این وصف نسل جوان‌تر نویسندگان ناتورآلیست «مادام آرنو» را بزرگ‌ترین داستان در ادبیات فرانسه دانسته‌اند و «هویسمن» آن را انجیلی دیگر خوانده است.

در این رمان زندگی شخصی آدم‌ها با صحنه‌های سیاسی گره خورده است؛ اوج شیفتگیِ فردریک به مادام آرنو با انقلاب فوریه هم‌زمان می‌شود. فردریک به جایِ  آن که زنِ آقای آرنو را تصاحب کند با معشوقه آقای آرنو هم‌خوابه می‌شود و هم‌زمان با آن مردم پادشاه را برمی‌اندازند و، به جایِ هرکارِ دیگری، قصر سلطنتی را غارت می‌کنند، یعنی در واقع به مانند فردریک یک روسپی را جای‌گزین زنِ اصلی می‌کنند که در این دنیا آرمان و کمال مطلوب به آسانی جایِ خود را با متضاد خود عوض می‌کند. مادام آرنو سرِ قرار حاضر نمی‌شود و انقلاب هم شکست می‌خورد.

مادام آرنو رمانی است که تمام وقایع آن حساب‌شده و طرح‌ریزی شده هستند و وقایع ریز و درشت آن به یک اندازه اهمیت دارند و همین امر باعث می‌شود که یکی از منتقدان هم‌عصر فلوبر این اثر را رمان نداند.نسل جوان‌تر نویسندگان ناتورآلیست «مادام آرنو» را بزرگ‌ترین داستان در ادبیات فرانسه دانسته‌اند و «هویسمن» آن را انجیلی دیگر خوانده است.در این رمان زندگی شخصی آدم‌ها با صحنه‌های سیاسی گره خورده است؛ اوج شیفتگیِ فردریک به مادام آرنو با انقلاب فوریه هم‌زمان می شود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات