دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

قانون در طب ؛ هشت جلدی

قانون در طب

نویسنده: ابن سینا
مترجم: عبدالرحمن شرفکندی
ناشر: سروش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 3807
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1395 - دوره چاپ: 13 

 

مروری بر کتاب 

قانون در طب یکی از کتابهای ابن سینا در زمینه پزشکی‌است که نزدیک به هفتصد سال در مراکز علمی اروپا تدریس می‌شد.اصل کتاب به زبان عربی نوشته شده‌است و عبدالرحمن شرفکندی در دهه‌های ۵۰ و ۶۰ شمسی، آن را به زبان فارسی ترجمه کرده‌است. این کتاب مهم‌ترین و مفصل‌ترین کتاب ابن سینا در طب و از امهات کتب طبی در تمدن اسلامی و از جمله مهم‌ترین آثار پزشکان دنیای قدیم است.

در تمدن اسلامی سه کتاب در شمار مهم‌ترین کتب طبی پزشکان مسلمان آورده می‌شود. الحاوی از محمد زکریای رازی، کامل الصناعه از مجوسی اهوازی و در نهایت قانون ابن سینا. از این میان قانون ابن سینا از حیث غنای مطالب و حسن بیان بر دیگر آثار برتری دارد. کتاب در پنج بخش تدوین شده‌است:

کلیات طب
ادویه مفرده
امراض مخصوص اعضاء
امراض عمومی بدن
ادویه مرکبه.

بر این کتاب شروح فراوانی نگاشته شده‌است که مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از:

شرح قطب الدین شیرازی. 
شرح محمد بن احمد امشاطی. 
شرح فخر الدین رازی. 
شرح قطب الدین ابراهیم بن علی مصری. 
شرح علاءالدین بن ابوحزم قرشی. 
شرح موسی بن یونس.

برای ترجمه این کتاب نسخه‌های گوناگونی از کتاب قانون را دیدیم و مقایسه کردیم. متأسفانه نسخ متعدد قانون باهم بسی متفاوتند. در زبان انگلیسی نیز فقط جلد اول قانون در دسترس است و آن نیز با قانون عربی تفاوت دارد. ناگزیر، یکی از مشهورترین نسخ قانون (القانون فی‌الطب، چاپ بولاق) را برگزیدیم و ترجمه و تحشیه و تصحیح و تنقیح را بر مبنای آن انجام دادیم. هرجا تفاوت موضوع در نسخه‌های مختلف چشمگیر بود، آن را در پاورقی یا در متن ترجمه تذکر دادیم.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات