دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

ظهور و سقوط رایش سوم

ظهور و سقوط رایش سوم

نویسنده: ویلیام شایرر
مترجم: ابوطالب صارمی
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1340
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1348 - دوره چاپ: 3 

کمیاب - کیفیت : درحد نو  ؛ نوشته تقدیمی دارد

 

مروری بر کتاب 

تاریخ آلمان نازی

دو جلد در یک مجلد

به هیچ وجه مهم نیست. وقتی ما فاتح شدیم، هیچ کس در این باره سؤالی نخواهدکرد.

آدولف هیتلر

کتاب "ظهور و سقوط رایش سوم" بی گمان شناخته‌ترین کتاب تاریخ عمومی درباره دوران تسلط رژیم ناسیونال سوسیالیسم بر آلمان است.کتاب بر پایه اسنادی معتبر استوار است:

مدارک باقی‌مانده از دوران "رایش سوم"، یادداشت‌های روزانه یوزف گوبلز، وزیر تبلیغات آلمان نازی، خاطرات فرانتس هالدر، از فرماندهان ارتش نازی که توسط آدولف هیتلر برکنار شد، اظهارات گالیاتسو چانو، وزیر خارجه ایتالیا در دوران موسولینی، گزارش‌های وزارت خارجه بریتانیای کبیر، و سرانجام اسناد و گواهی‌های دادگاه نورمبرگ، که پس از پایان جنگ به جنایات سران و فرماندهان رژیم نازی رسیدگی کرد. 

در اول سپتامبر ۱۹۳۹ افراد واحد اس اس هیتلر در اونیفورم نظامی لهستانی به یک فرستنده‌‌ رادیوی محلی منطقه‌ اشلزین در گلای‌ویتس آلمان حمله بردند تا بهانه‌ای برای آغاز جنگ بتراشند. در پی این حمله هیتلر سراسیمه به رادیو رفت و نعره کشید: «لهستان شب گذشته برای نخستین بار با سربازان ارتش منظم خود به خاک ما تیراندازی کرد. و حال از ساعت 5:45 دقیقه بامداد با شلیک متقابل پاسخ دادیم. از این لحظه بمب را با بمب پاسخ می‌دهیم.»

با این دروغ بود که از اقیانوس اطلس تا رود ولگا، از دماغه شمالی نروژ تا دریای مدیترانه به آتش کشیده شد. هیتلر به عنوان یک سرجوخه جنگ جهانی اول، در سال ۱۹۲۰ به حزب نازی پیوست و با استفاده از بی‌کلاسی و بی‌نظمی و آشفتگی فکری حاکم بر آن در 1921 به ریاست حزب رسید. او سپس با سری گرم در یک آبجوفروشی در معیت دوستان ژنده پوشش که بیشتر بزن بهادرها و می‌خوارگان و ولگرد خیابانها بودند، پس از یک شلیک هوایی از یک انقلاب سخن گفت اما برای این رجزخوانی زود بود.

کودتای 1923به سرعت سرکوب شد. شانزده تن از دوستانش به رگبار بسته شدند ولی هیتلر به سرعت از معرکه گریخت. بعدها او جنازه آن ناکامان کودتا را به مقبره‌ای باشکوه منتقل کرد تا در حق مردگان معرفت به خرج داده باشد. هیتلر در زندان به نقشه کشیدن برای نابودی جمهوری پرداخت. او پس از قول شرف در رعایت قوانین جمهوری از زندان آزاد شد و در اولین گام کتاب "نبرد من" را که در زندان نوشته بود، منتشر کرد. کتاب ضمن شرح حال ولگردی‌های هیتلر در کوچه‌های محلات فرودست و فحش به زمین و زمان از طرحی به نام رایش سوم و نظم نوین می‌گفت که هزارساله خواهد بود و جهان را چنین و چنان خواهد ساخت.

نظرات او با تبلیغات نازی به فروش می‌رسید اما بعدها خریداران کتاب معنی نوشته‌های 782 صفحه‌ای او را عملا فهمیدند! هیتلر در سال 1933 با قبولاندن خود به افکار عمومی به عنوان یک سخنران ناسیونالیست پرشور ضد‌کمونیست و ضد‌دموکراسی و رویاپرداز عظمت آلمان و رایش هزار ساله به مقام صدراعظمی رسید و بیدرنگ به قبضه‌ی قدرت پرداخت تا فاجعه‌ای بزرگ را رقم زند. اما چگونه فاجعه‌ای این چنین ویرانگر ممکن شد!

بازخوانی متن کامل "ظهور و سقوط رایش سوم" نوشته‌ی "ویلیام شایرر" با ترجمه‌ی"کاوه دهگان" نشان می‌دهد که هیتلر با دروغ و دسیسه و با استفاده از یاس و ناامیدی فزاینده‌ی مردم از احزابی که کار حزبی مبتنی بر دفاع از حقوق مردم را با فرصت‌طلبی روزمره به فراموشی سپرده بودند، آرای آنها را به حساب خود واریز کرد و به یکه‌تازی روی آورد.

دارودسته نازی با راه اندازی "دانش نازی" اوهام بی‌معنی را به نام علم منتشر می‌کرد و فیزیک و دیگر علوم را آلمانی می‌خواند چون اساسا علم هم مانند هر محصول دیگری مشروط به خون است! به همین جهت بود که خونخواران نازی تئوری اینشتین را هم "دغلبازی بیگانه" دانسته و از قبول آن سر باز زدند. دیو خطرناک هیتلر با دستاویزی چون "منضبط کردن فرهنگ " و "هماهنگ سازی" تمامی هنرکده‌ها را منفعل ساخت و رسانه‌های مستقل را به بهانه "اهانت به فرهنگ ژرمن" توقیف و بقیه را از رهگذر "بخشنامه روزانه" به تبلیغاتچی ناسیونال سوسیالیزم تبدیل کرد و حتی کلیساها را هم در امان از خشم و عتاب نگذاشت و از آنها خواست "اصل مربوط به نژاد آریا را در اساسنامه خود بگنجانند."

او در اول ماه مه 1933 روز کارگر را جشن گرفت و در دوم ماه مه 1933 تمام اتحادیه‌های کارگری را منحل و با حمله‌ی جانیان جنون زده خود نابود کرد. اوباش هیتلری پارلمان را به آتش کشیدند و با نوشتن این گناه به پای چپ‌ها قلم‌های آنها را خرد کردند. آدمکهای بسیاری گول تبلیغات او را خوردند و راهی جبهه‌های مرگ و نیستی او شدند تا رایش هزارساله آلمان را بنا نهند. هیچکدام از این سربازان همچون تمام همراهان هیتلر شانس بازگشت و حتی علاقه به خانه را نداشتند چراکه در بازگشت ویرانه‌ای منتظر آنها بود. آدولف هیتلر در شامگاه سی‌ام آوریل 1945 پس از مسجل شدن شکست تمام عیار در جبهه‌های جنگ به زندگی خود پایان داد.هزارسالی در کار نبود، تنها 12سال کافی بود تا دروغی به نام رایش سوم برملا شود.


فهرست
 

اعتلای آدولف هیتلر
پیروزی و استوار ساختن دستگاه
در راه جنگ
جنگ: پیروزیهای نخستین و برگشتگاه
آغاز پایان
سقوط رایش سوم

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات