دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

سیاحت و مهاجرت تحصیلی و شغلی از دیدگاه اسلام

سیاحت و مهاجرت تحصیلی و شغلی از دیدگاه اسلام

نویسنده: میثم شکری ساز
ناشر: پارسیان دانش پندار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 108
اندازه کتاب: وزیری لب برگشته - سال انتشار: 1399 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

 مهاجرت پدیده‌ای اجتماعی است که تاثیرهای فراوان در ابعاد گوناگون جوامع بشری دارد. از جمله پیامدهای عمده‌ی آن پیدایش تمدن‌هاست. تاریخ نشان می‌دهد که قدیمی‌ترین تمدن‌ها تا جدیدترین آنها به دنبال یک مهاجرت ظهور یافته‌اند. آرنولد توین بی، جامعه‌‌شناس و تاریخ‌دان معروف، بزرگترین تمدن‌ها را مربوط به پنج هزار سال پیش می­داند که همه پس از یک مهاجرت پدید آمده‌اند ، هم‌ چنین او در ورای تمدن‌های معاصر، تمدن‌های باستان را می‌بیند که شمارشان به بیست و شش تمدن می‌رسد و همگی به دنبال یک مهاجرت پدیدار شده‌اند.

در فرهنگ اسلامی، هجرت در برابر واژه‌ی «تعرّب» به معنای بازگشت به بدویّت و جاهلیّت است. امیرالمومنین علی (ع) در خطبه‌ی «قاصعه»، پس از آنکه افراد عصیانگر از اطرافیان خود را به سبب دست نکشیدن آنان از ریسمان اطاعت و فرمانبرداری مورد نکوهش قرار می‌دهد، می‌فرماید: « بدانید که بعد از هجرت به جاهلیّت و بدویّت روی آوردید» (نهج البلاغه؛ خطبه 192). در مجمع‌البیان (1407: 8/439) مهاجرت خارج شدن از بدویّت و روی آوردن به مدنیت تعریف شده است.

این روزها شاهد مهاجرت های تحصیلی و کاری زیادی هستیم. اما این سوال هم همیشه مطرح بوده است که آیا این امر، همان فرار مغزها نیست؟ در کتاب سیاحت و مهاجرت تحصیلی و شغلی از دیدگاه اسلام به قلم دکتر میثم شکری ساز، پاسخ این سوال را این گونه دریافت می کنید: موفقیت افراد در جامعه صرفا 30 درصد به خودشان و 70 درصد به محیط کسب و کار بستگی دارد.

از آنجایی که نویسنده کتاب، دکتر میثم شکری ساز خودش در کشور آلمان تحصیل کرده است و به میهن خود بازگشته، تجربیات او می تواند به افرادی که قصد کار و تحصیل در خارج از کشور را دارند، کمک شایانی کند. به کمک این کتاب نه تنها می توانید با موفقیت در کشورهای دیگر تحصیل کنید، بلکه عزم تان برای کار در میهن خود نیز بیشتر می شود و از علم خود در کشور ایران بهره خواهید برد. ضمن اینکه ما مسلمانان همیشه از پیامبر اعظم، حضرت محمد (ص) خود تاکید بر امر هجرت را آویزه گوشمان کرده ایم و میدانیم برای تغییرات مثبت مهاجرت یک راه منطقی و تاثیر گذار است.

فهرست

انگیزه و پیامدهای مهاجرت در اسلام
فواید مهاجرت
مهاجران نمونه در اسلام
و ... 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات