دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

دکتر ژیواگو ؛ گالینگور

دکتر ژیواگو

نویسنده: بوریس پاسترناک
مترجم: علی محیط
ناشر: دریا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 560
اندازه کتاب: رقعی گالینگور - سال انتشار: 1342 - دوره چاپ: 2

کمیاب  - کیفیت :  درحد نو ؛ لبه هفتاد صفحه ابتدایی کتاب رد زردی دارد

 

مروری بر کتاب

ظاهر داستان زندگی پزشکی شاعر به نام یوری ژیواگو است اما در واقع آینه‌ای از جامعه روسیه در نیمه اول قرن بیستم است. مصائبی که ژیواگو دچار آن می‌شود، درد و رنجی است که طبقه متوسط روسیه در دوران زمامداری استالین وپس از انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ به آن مبتلا می‌گردد. استقبال شایانی که مردم جهان از اثر جاویدان بوریس پاسترناک یعنی کتاب دکتر ژیواگو نمودند این حقیقت را مسلم کرد که این نویسنده یکی از چهره های درخشان ادبیات قرن بیستم بشمار میرود. ...

نویسنده از اینکه قهرمان داستان چند سال پیش از قرن بیستم به دنیا آمده و تحصیلات پزشکی را در دوران جنگ جهانی اول تمام کرده است استفاده می کند تا تصاویر پرقدرتی از زندگی روسیه در دوران های مختلف به دست دهد؛ پیش از 1914 و در زمان جنگ، سپس در دورانی که انقلاب شروع شد و سرانجام ، در طول جنگ داخلی روسیه.

نکته ی عجیب این است که تمام شخصیت های این رمان در دوران های مخلتف با یکدیگر برخورد می کنند ، بی آنکه یکدیگر را بشناسند. مثلاً ژیواگو هنوز به دبیرستان می رود که، در نتیجه ی وضعیتی اتفاقی، با همسر آینده ی خود، تونیا گرومکو ، بر بستر مادرش آشنا می شود؛ برخوردی اتفاقی که به هیچ روی در سیر سرنوشت آنان تأثیری ندارد.

پس از انقلاب 1917، هنگامی که دکتر ژیواگو نخستین بار به مسکو باز می گردد، سرایدارشان مارکل از او استقبال می کند. اوست که چند سال بعد، در آپارتمان خانواده ی ژیواگو، به نظم و ترتیب امور می پردازد و دختر پنج ساله اش مارینا ، که در آینده معشوقه ی دکتر ژیواگو خواهد شد، با پدر همراه است.

شخصیت های فرعی رمان ظاهر می شوند، بر سر راه قهرمانان اصلی قرار می گیرند و سپس ناپدید می شوند تا مدتی بعد دوباره پیدا شوند و نقشی مهم تر به عهده گیرند. این شیوه نیازمند آن است که خوانند همواره به حافظه اش فشار آورد. برای درک درست پیوستگی و روابط رمان، باید آن را یکسره خواند؛ و این کار در مورد اثری متشکل از ششصد صفحه متن فشرده بسی دشوار است.

نویسنده، نوجوانی یوری ژیواگو ، به موازات آن، نوجوانی همسر آینده اش، تونیا گرومکو، را به تفصیل شرح می دهد و همین به او امکان می دهد تا قیام 1905 را به شکلی مؤثر تجسم بخشد. پس از آن، تصویرهای جنگ که بسیار بی پیرایه و خالی از هر گونه تصنع است و، سرانجام، تصویرهای انقلاب 1917، سال های گرسنگی، ازدواج دکتر ژیواگو و فرار او و همسرش به سیبری در نهایت زیبایی است.

پس از چند ماه زندگی تقریباً طبیعی، یوری ژیواگو که از بی عملی خود خسته است، به کتابخانه ی شهر همسایه می رود و به طور مداوم به کتابخانه ی شهرداری محل خود نیز مراجعه می کند. در آنجا با لاریسا آنتیپووا ، که هنگام جنگ با او آشنا شده بود، رو به رو می شود. لاریسا در آن زمان در جستجوی نشانی از شوهرش پاول آنتیپوف بود که در پی یک حمله ناپدید شده بود....

جوایزی که این کتاب برنده شده است

برنده جایزه ادبی نوبل

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات