دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

خوان الاخوان ؛ گالینگور

خوان الاخوان

نویسنده: ناصر خسرو قبادیانی
مصحح : علی اکبر قویم
ناشر: اساطیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 290
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1394 _ 1384 - دوره چاپ: 2 _ 1


مروری بر کتاب 

مجموعه‌ی حاضر، شامل متن کتاب "خوان الاخوان" نوشته‌ی "ناصر خسرو قبادیانی" (394 - 481 ق) دربردارنده‌ی کلام اسماعیلیه است که همراه با مقدمه، حواشی و تراجم اعلام به قلم "علی اکبر قویم" تصحیح شده است. حاوی صد بخش (صف) است در باب های اثبات حقیقت - معاد انسان - عالم عقلانی - پاکیزگی نفس - پاداش و عقاب و.کتابی است به نثر دری در اخلاق و حکمت و موعظه حاوی صد بخش (صف) است در باب های اثبات حقیقت - معاد انسان - عالم عقلانی - پاکیزگی نفس - پاداش و عقاب و.. 

حکیم ناصر خسرو از شاعران بزرگ و فیلسوفان برتر ایران است که بر اغلب علوم عقلی و نقلی زمان خود از قبیل فلسفه یونانی و حساب و طب و موسیقی و نجوم و فلسفه و کلام تبحر داشت و در اشعار خویش به کرات از احاطه داشتن خود بر این علوم تأکید کرده‌است. ناصرخسرو بهمراه حافظ و رودکی جزء سه شاعری است که کل قرآن را از برداشته‌است. وی در آثار خویش، از آیات قرآن برای اثبات عقاید خودش استفاده کرده‌است.

ناصرخسرو یکی از شاعران و نویسندگان درجه اول ادبیات فارسی است که در فلسفه و حکمت دست داشته، آثار او از گنجینه‌های ادب و فرهنگ ما محسوب می‌گردند. او در خداشناسی و دینداری سخت استوار بوده‌است، و مناعت طبع، بلندی همت، عزت نفس، صراحت گفتار، و خلوص او از سراسر گفتارش آشکار است. ناصر در یکی از قصاید خویش می‌گوید که به یمگان افتادنش از بیچارگی و ناتوانی نبوده، او در سخن توانا است، و از سلطان و امیر ترس ندارد، شعر و کلام او سحر حلال است.

او شکار هوای نفس نمی‌شود، او به یمگان از پی مال و منال نیامده‌است و خود یمگان هم جای مال نیست. او بنده روزگار نیست، چرا که بنده آز و نیاز نیست، این آز و نیازند که انسان به درگاه امیر و سلطان می‌آورند و می‌مانند. ناصر جهان فرومایه را به پشیزی نمی‌خرد. (از زبان خود ناصر خسرو). او به آثار منظوم و منثور خویش می‌نازد، و به علم و دانش خویش فخر می‌کند، این‌کار او گاهی خواننده را وادرا می‌کند که ناصر به یک شخص خود ستا و مغرور به خودپرست قلمداد کند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات