دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تاریخ و فرهنگ موسیقی جهان

تاریخ و فرهنگ موسیقی جهان
درحال حاضر موجود نمی باشد

تاریخ و فرهنگ موسیقی جهان

نویسنده: حسن زندباف
ناشر: سوره مهر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 398
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور

شناخت تاریخچه تحولات اجتماعی و فرهنگ ملل مختلف،‌ دیدی جامع درمورد چگونگی تکامل و بلوغ آن جامعه به‌دست ‌می‌دهد. یکی از لوازم شناخت و درک موسیقی،‌ آگاهی از چگونگی پیدایش ریشه‌های موسیقی و سازهای هر منطقه جغرافیایی است. برای حصول این شناخت،‌ علاوه بر تحقیق و تفحص در مورد موسیقی و منابع به‌جا مانده از آثار بزرگان هر قوم،‌ باید در مورد‌ عادت‌ها و سنت‌های آن جامعه نیز اطلاعاتی به‌دست آورد.

کتاب «تاریخ و فرهنگ موسیقی جهان»، نوشته حسن زندباف،‌ با بررسی چگونگی پیدایش موسیقی و روند تحولات آن در نقاط مختلف دنیا،‌ اطلاعات جامعی در مورد موسیقی و سرچشمه‌های آن ارائه می‌دهد. در بخش اول،‌ نویسنده نگاهی گذرا به تاریخ موسیقی و فرهنگ جوامع گذشته دارد. در این بخش که عمدتاً مربوط به ملل کهن آسیایی و آفریقایی می‌شود،‌ در مورد چگونگی به‌وجود آمدن سازها و ایجاد اصوات مطالبی ارائه شده است. در بخش دوم، اطلاعاتی در مورد موسیقی ایران و خاورمیانه ذکر شده است. در قسمت‌های بعدی نویسنده به بررسی موسیقی غرب و چگونگی شکل‌گیری آن در تمدن روم و یونان اشاره کرده است.

کتاب همچنین حاوی اطلاعاتی در خصوص موسیقی کلیسا و دوره رنسانس،‌ اُپرا،‌ پیدایش نت موسیقی و موسیقی عصر باروک است. در بخش پایانی هم توضیحاتی در مورد موسیقی معاصر و سبک‌های جدید موسیقی ارائه شده است. کتاب نثری روان دارد و به فراخور مطالب، از تصاویر خوبی بهره گرفته است. یکی از نقاط قوت این کتاب، بررسی ارتباط بین موسیقی و سازهای هر منطقه جغرافیایی با دیگر تمدن‌ها و ملل دنیاست. استفاده از منابع و مراجع معتبر، که لیست آن‌ها در ابتدای کتاب آورده شده است، این کتاب را تبدیل به مرجعی قابل اطمینان برای علاقه‌مندان موسیقی می‌نماید.

حسن زندباف،‌ بدون هیچ تعصب و نگاه جانبدارانه،‌ موسیقی ایران و خاورمیانه را تحلیل کرده و برخلاف دیگر نویسندگان،‌ سعی در اثبات مالکیت و یا عدم مالکیت یک جامعه بر سازها و یا نواهای موسیقی را ندارد و به عقیده او هنر محصولی است که متعلق به فرد یا دوره خاصی نیست و چون اندیشه انسانی در هیچ محدوده‌ای بسته نمی‌شود، ‌نباید بر سر آن جدل داشت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات