دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

ایران کهن

ایران کهن

نویسنده: جان کرتیس
مترجم: خشایار بهاری
ناشر: کارنگ
زبان کتاب: فارسی - انگلیسی
تعداد صفحه: 156
اندازه کتاب: بیاضی - سال انتشار: 1378 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : درحد نو _ نو


مروری بر کتاب 

تصاویر گلاسه رنگی

در این کتاب عکس‌های رنگی و سیاه و سفید آثار باستانی ایران مربوط به دوران پیش از اسلام که اینک در موزه بریتانیا نگهداری می‌شود به چاپ رسیده است . در بین آثار معرفی شده این کتاب می توان نمونه های بسیار فراوانی از جعلیات را به دست آورد که به دوران هخامنشیان و اشکانیان و ساسانیان مربوط می شود.

هر تصویر با شرح فارسی و انگلیسی آن همراه است . در پیش‌گفتار کتاب اطلاعاتی درباره سرزمین کهن و تاریخ باستان ایران از دوره عیلام تا دوران پس از مهاجرت آریایی‌ها فراهم آمده که طی آن اشیای مفرغی لرستان و گنجینه جیحون معرفی شده‌اند .در انتهای پیش‌گفتار نیز، تاریخچه کوتاهی درباره چگونگی کشف ایران باستان ذکر شده است .از دیگر مطالب کتاب فهرست منابع و فهرست پادشاهان و دودمان‌های آریایی ایران پیش از اسلام است .

برای بسیاری از اروپاییان , واژه ی « پارس » صرفا تداعی کننده ی افرینش های زیبایی هنری , از قالی , کاشی کاری , سفالینه های ظریف , مینیاتور و فلز کاری , تا سروده های حافظ , سعدی , و خیام است که اغلب به صورت ترجمه موجود است .

پیش از مهاجرت آریایی‌ها به فلات ایران، اقوامی با تمدن‌های متفاوت در ایران می‌زیستند. سرزمین کنونی ایران بخش بزرگی از یک واحد جغرافیایی بنام فلات ایران است، این واحد طبیعی با تنوع اقلیمی و زیستی خود دارای ویژگیهای بارزی است که در نتیجه آن وحدت فرهنگی ایران را سبب شده است، بی‌گمان تمدن بشری مرهون نبوغ و خلاقیت مردمانی بوده است که سالیان دراز در این سرزمین زندگی کرده‌اند و در تعامل با جغرافیا و نظام طبیعی حاکم بر آن و در جریان روزگار، تاریخ فرهنگی و تمدن خود را آفریده‌اند.

اولین رفتارهای فرهنگی انسان در ایران با ساخت ابزارهای سنگی گوناگون در دوران پارینه سنگی آغاز شد، دوران پارینه سنگی شامل سه دوره کهن، میانی و نوین می‌شود، آثار بدست آمده از این دوران در ایران بیش‌تر از دورهٔ پارینه سنگی نوین است که از کاوشگاه‌هایی چون کشف رود خراسان، لدیز سیستان، هومیان کوهدشت و دره هلیلان در ایلام، غار شکارچیان و غار دو اشکف در کرمانشاه و… بدست آمده‌اند. در این دوران آدمی افزون بر گردآوری خوراک و شکار بخشی از خوراک خود را ذخیره می‌کند، با گذر از دوران پارینه سنگی و فرا پارینه سنگی از حدود دوازده هزار سال پیش ساکنان خاور نزدیک از جمله ایران دوره فرهنگی و تمدنی نوسنگی، را آغاز می‌کنند. دوران نوسنگی با اهلی کردن گیاهان و حیوانات و شکل گیری نهایی روستاها همراه بود و تا هزاره پنجم قبل از میلاد ادامه یافت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات