دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

افسانه باران

افسانه ی باران

نویسنده: نادر ابراهیمی
ناشر: روزبهان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 133
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 8

 

مروری بر کتاب

دوازده داستان کوتاه

در مجموعه حاضر، هر یک از این دوازده داستان فضای درونی خاص خود را دارند، اما به حقیقت اگر در داستانها یا گزیده داستان ها بنگریم شاهد درونمایه و تم واژه ای مشترکیم که اگر چه در برخی از داستانها ماهرانه پشت الفاظ نویسنده مخفی شده اما در بعضی موارد داستانی آنقدر رونمایانده می شود که شامل اجزای نوشتاری اصلی جملات و حتی کلید واژه های داستان می شود.

پرداخت به این دستمایه مشترک یعنی «خیانت» با بررسی نوع داستان نویسی دهه های فوق و حتا فیلم ها و نمایشنامه ها و سایر گونه های ادبی و اجتماعی که به نوعی مبتلابه اجتماع و ادبیات آن روزگار بوده است شاید به خاطر اصل اجتماع پسندی کتاب و داستانها بوده است و ابراهیمی نیز خود را از قاعده نویسندگان هم عصرش که خود را با بستر جامعه یکی می دانند خارج نمی دیده و نمی دانسته و دست به خلق اثری با این مضمون و محتوا زده است. هر دوازده داستان؛ جز داستان دوم – حساب پس انداز – دارای نما ساخت داستانند. که البته به این صراحت به کار بردن کلمه داستان هم درباره بعضی از داستان های مجموعه حاضر جای بحث دارد.

سالن انتظار حمام ساعت یازده صبح روز جمعه. وسط سالن حوضچه یی ست با فواره. یک گلدان بزرگ گل کاغذی کنار حوضچه است و دور تادور حوض کوچک پپسی کولا و کانادا و مثل اینها چیده شده. در دوسوی این حوض دور میز گرد جای دارد که روی هر یک مقداری مجله زنان و جوانان کهنه و اطلاعات و کیهان شب پیش ریخته. همه صندلی ها - به جز دو تا - در تصرف منتظران است.

دیگر گذشت مهران، دیگر گذشت . چه خاصیت دارد که من تو را به یاد دیگران بیندازم ؟ یک سال، یک سال تمام، من در دستهای تو بودم و در تمام این سال تو هیچ چیز برای هیچکس مگر خودت نخواستی. تو - مهران - می توانستی برای محله ی کوچکت شادی طلب کنی که نکردی - وتو یکی از مردم محله خود بودی ... مهران ! تو دست کم ، در حد ممکن قناعت می توانستی بخواهی بچه های کوچک از میان خیابانها سلامت عبور کنند . این را هم نخواستی...

فهرست

شهر صبور
حساب پس انداز
افسانه باران
عقیق
شادی های از دست رفته
برخورد
کنگره جانوران
حکایت عبرت انگیز آن سه ماهی
رابطه
آنها برای چه برمی گردند
تسلیم شدگان
آن سوی تسلیم

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات