دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

اعتماد

اعتماد

نویسنده: آریل دورفمن
مترجم: عبدالله کوثری
ناشر: آگاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 181
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1389 ~ 1388 - دوره چاپ: 3 ~ 2

 

مروری بر کتاب

اعتماد فضای خاصی دارد. اعتماد کردن مانند یک هزارتوی پیچیده است که در هر لحظه باید تصمیم جدیدی برای ادامه‌ی مسیر گرفت و برای رسیدن به مقصد باید به غریزه‌ی خود مطمئن بود. ساختار داستان اعتماد با مفهوم ژرف اعتماد هم سو است. آریل دورفمن نویسنده‌ی کتاب اعتماد است. او با نگارش این کتاب در پی پاسخ به این پرسش است: ما در لحظات حساس چگونه می‌توانیم خود و دیگری را بشناسیم؟

مخاطب در این اثر با مجموعه‌ای از ادعاهای راست و دروغ روبه‌روست. در این رمان نه تنها کلام درست، بلکه حتی هیچ هویت راستینی وجود ندارد. بنابراین خواننده‌ی بی پناه مجبور است به‌تنهایی تصمیم بگیرد که چه کسی حقیقت را می‌گوید وگرنه قادر به پیش رفتن در داستان نیست. اما این موضوع سرآغاز ماجراست. زیرا سرنوشت هر شخصیت با اعتماد خواننده به او معنا پیدا می‌کند. آریل دورفمن، این هزارتوی پیچیده را با هنرمندی و حوصله‌ی زیاد طراحی کرده است.

درست در لحظاتی که مخاطب بدون راهنما گرفتار مشتی ادعا شده‌ است، نقش راوی ناشناس آغاز می‌شود. راوی مخاطب را راهنمایی می‌کند تا تصمیم درستی بگیرد اما سوالی که مطرح می‌شود آن است که حقیقت همان چیزی که ما می‌دانیم و به آن اعتماد می‌کنیم؟

تعلیق‌های طولانی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این داستان اعتماد است. نویسنده با استفاده از این فن به حس عدم اعتماد مخاطب دامن می‌زند و در یک لحظه تمام معادلات او را به هم می‌ریزد...

آریل دورفمن، نویسنده‌ی شیلیایی، در این کتاب از اعتماد سخن می‌گوید، اما اعتماد را از تعلیقی فراگیر می‌آکند تا سبک اثر نیز ما را درگیر حس اعتماد و بی‌اعتمادی کرده باشد. خواننده نمی‌داند چه کسی حرف درست را می‌زند و ماهیت واقعی افرادی که در داستان حضور دارند چیست. در خلال گفت و گوها نفسِ موضوعِ اعتماد هم مطرح می‌شود و این پرسش را در ذهن خواننده می‌پروراند که ما چگونه در موقعیت‌های حساس و خطیر می‌توانیم اعتماد کنیم.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.
برچسب ها: کتاب اعتماد

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات