دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

ابریشم

ابریشم

نویسنده: آله ساندرو باریکو
مترجم: دل آرا قهرمان
ناشر: بهجت
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 152
اندازه کتاب: رقعی لب برگشته - سال انتشار: 1378 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

چه عشق آسماني و چه عشق زميني، معشوق در كنار ماست و ما از او بيگانه ايم و جاي ديگر او را مي جوييم. مگر مي شود از عشقي زميني صحبت كرد و بين عاشق و معشوق هيچ گفتگو يا حتي كلمه اي رد و بدل نشود؟ و مگر مي شود عشق را لمس كرد؟ اگر جواب شما “نه” است آله ساندرو باريكو در رمان ابريشم پاسخ مثبت مي دهد:
عشق همچون ابريشمي ست ظريف و لطيف كه وقتي در دست مي گيري، انگار چيزي در دست نداري.

برای تامین معاش هروه ژنکور به خرید و فروش کرم ابریشم می پرداخت. سال 1861 بود. گوستاو فلوبر در حال نوشتن سالامبو بود، روشنایی الکتریکی هنوز یک فرضیه بود و آبراهام لینکلن، در آن سوی اقیانوس، جنگی را آغاز کرده بود که خود پایانش را نمی دید. هروه ژنکور سی و دو سال داشت. او می خرید و می فروخت کرم های ابریشم را.»

ماجرای اصلی آن با سفر «هروه ژنکور» به ژاپن شکل می گیرد. بیماری های مسری «بیش از پیش به کرم های اروپایی حمله می کردند». این دلیل سفر «هروه ژنکور» به ژاپن است. او باید برود و از ژاپن تخم های سالم کرم ابریشم را در ازای طلاخریداری کند. این کار، در ژاپن ممنوع است. قاچاق تخم های کرم ابریشم، به ماجرایی عاشقانه می انجامد. «هروه ژنکور» در ژاپن، به زنی اروپایی دل می بندد. او دلبستگی اش را پنهان نگه می دارد همان گونه که تخم های کرم ابریشم را. دو امر پنهان با موازات یکدیگر در رمان پیش می روند. یک روز در فرانسه نامه یی به خط ژاپنی برای «هروه ژنکور» فرستاده می شود. نامه ظاهرا از آن زنی است که «هروه ژنکور» به او دل بسته است.

شخصیت ها و ماجراهای فرعی رمان هم از نقاط قوت آن هستند. یکی از این شخصیت ها «بالدابیو» است که ماجرای بیلیارد تک نفره اش به یاد ماندنی است: «بالدابیو همواره تنها بازی می کرد، در برابر خودش. بازی غریبی بود. بازی مرد سالم علیه مرد یک دست، او بازی ها را چنین می نامید. یک ضربه را به طور طبیعی می زد و ضربه بعدی را فقط با یک دست. روزی که مرد یک دست ببرد، من از این شهر خواهم رفت. همیشه این را می گفت. سال ها بود که مرد یک دست می باخت.»

اما یک روز مرد یک دست بازی را می برد و «بالدابیو» بی معطلی چمدانش را برمی دارد و از شهر می رود. بدون شک «بالدابیو» در کنار «هروه ژنکور» یکی از شخصیت های غریب رمان «ابریشم» است.

 آله ساندرو باریکو در سال 1958 در شهر تورین ایتالیا به دنیا آمد. در ایتالیا ارزشمندترین جایزه ها را به خود اختصاص داده و در فرانسه نیز برنده جایزه مدیسی شده است. پس از انتشار کتاب ابریشم وی به نویسندگان مطرح و موفق نسل جدید پیوسته و شهرت جهانی یافته است. ...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات