دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

آبروی از دست رفته کاترینا بلوم

آبروی از دست رفته کاترینا بلوم

نویسنده: هاینریش بل
مترجم: حسن نقره چی
ناشر: نیلوفر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 133
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1392 _ 1383 - دوره چاپ: 3 _ 1

 

مروری بر کتاب

موضوع این کتاب چکیده آخرین نظریه سیاسی- اجتماعی هاینریش بل است، که آن را بصراحت در مصاحبه های مختلف پس از چاپ کتاب بیان می داشت.او معتقد بود فاجعه ای که وسایل ارتباط جمعی با گسترش فرهنگ ارتجاعی در افکار عمومی به وجود می آورند و ترور شخصیتی ای که انجام می دهند،عامل به وجود آمدن گروه های تروریستی است و خطر کار آنها به مراتب بیشتر از خطر یک فرد برای جامعه است، چرا که آنها افکار جمع کثیری از مردم را مسموم می کنند و اینها حداکثر چند نفر را از میان برمی دارند.

هاینریش بل همیشه در نوشته هایش نظری انتقادی به جامعه دارد، اما اثر حاضر بیش از دیگر آثارش خشم گروه های ارتجاعی را برانگیخت و موجب شد که پلیس مخفی آلمان به خانه اش یورش برد و با متهم کردن او به هواداری از گروه ارتش سرخ منزلش را در پی یافتن سند به هم ریزد. موضوع کتاب شیوه عمل کرد روزنامه ای را نشان می دهد که با تیراژی چند میلیونی ارتجاعی ترین افکار را به خورد جامعه می دهد.

هر قدر هم این رمان تلخ باشد بازهم مروج گونه ای نشاط و شور زندگیست که بیشتر از طنز با روان پالایی سرو کار دارد.شاید این به آن خاطر است که هاینریش بل مانند انقلابی های پیش از انقلاب اعتمادی خلل ناپذیر به توده مردم دارد.موجودی مانند کاترینا بلوم بیست و هفت ساله که دو ویژگی بسیار خطرناک دارد وفاداری و غرور،حتی در زمان اوج گرفتن خشونت در جامعه زمزمه شور و امید سر می دهد. این کتاب را باید بارها از نو خواند نه به این خاطر که نویسنده اش هاینریش بل برنده جایزه نوبل ادبیات است بلکه به این خاطر که با گذشت چهل سال از انتشار آن هنوز هم اربابان مطبوعات زرد دقیقا به همین شیوه های بر ملا شده در آن برای ترور شخصیت دیگراندیشان عمل می کنند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات