دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

فلسفه فضیلت

فلسفه فضیلت
-16 %
فلسفه فضیلت
  • موجودی: موجود
  • مدل: 175970 - 65/5
  • وزن: 0.30kg
630,000 ریال
750,000 ریال

فلسفه فضیلت

نویسنده: امانوئل کانت
مترجم: منوچهر صانعی دره بیدی
ناشر: نقش و نگار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 174
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1393 _ 1388 - دوره چاپ: 4 _ 3

 

مروری بر کتاب

كانت بعد از نقد عقل محض كه در حكم منطق و روش تفكر اوست ، 6 جلد كتاب در حكمت عملی نوشته و در آن ها آرای خود را در باب اخلاق ، حقوق ، سیاست ، دین و سایر مباحث فرهنگی بیان كرده است. كتاب حاضر یكی از آن هاست . از نظر كانت فضیلت عبارت است از ادای تكلیف یا فعل مطابق تكلیف . اما صرف مطابقت با تكلیف برای تحقق فضیلت كافی نیست ، بلكه نسبت فاعل باید فقط ادای تكلیف باشد .

نقد كانت بر آرای سه گانه كلامی و رواقی و ارسطویی مفصل است ، اما خلاصه نظر او این است كه قانون مندی ، شرط اساسی اخلاق و وجه امتیاز آن از سنت های اجتماعی است و برای حفظ قانون مندی اخلاق چاره ای نیست جز اینكه بگوییم عمل اخلاقی یا فضیلت عبارت است از عمل مطابق تكلیف ؛ زیرا تكلیف توسط قانون عقل تعیین می شود .

وی استدلال می‌کند که درک انسان، سرچشمه قوانین سراسری طبیعت است که سازنده همه تجربه ماست؛ و خرد انسان است که قانون اخلاقی را به ما می‌دهد که این قانون، بنیاد ما برای باور به خدا، آزادی، و جاودانگی است؛ پس شناخت علمی، اخلاق و باور دینی در برابر هم سازگار و باورپذیرند زیرا پشتوانه همه آن‌ها بنیاد یکسان «خودآیینی» انسانند، که همچنین، انسان برپایه جهان نگری فرجام شناسانه حکم تأملی، سرانجام پایانی طبیعت است.
 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات