دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

روش مطالعه ادبیات و نقد نویسی

روش مطالعه ادبیات و نقد نویسی

نویسنده: جان پک , مارتین کویل
مترجم: سرور السادات جواهریان
ناشر: مروارید
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 286
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1395 _ 1386 - دوره چاپ: 3 _ 2

 

مروری بر کتاب

هدف کتاب حاضر این است که مهارت تفکر نقد و بررسی کتاب را در خواننده افزایش دهد .
نویسندگان این کتاب کوشیده اند دیدگاه گسترده تری درباره متون مورد مطالعه و به طور کلی درباره ادبیات به شما ارائه دهند، تا علاقه مندان و دانشجویان بتوانند به طور مستقل متنی را نقد و برر سی کنند و دیدگاه خود را برای تحلیل و تفسیر متن به کار گیرند.

نقد عملی یکی از ارکان اصلی مطالعه ‏ی ادبیات است. هر دانشجوی ادبیات نیاز دارد که مقالات مختلفی در زمینه‏ ی ‏نقد ادبی بنویسد و باید بتوند با مهارت و اعتماد به نفس کافی از عهده ‏ی این کار برآید. با این حال، در بیشتر موارددانشجویان وقتی با یک شعر یا بخشی از یک رمان یا قطعه‏ ی بر گرفته‏ ای از نمایشنامه رو به ‏رو می‏شوند، احساس‏می‏کنند هیچ حرفی برای گفتن ندارند. یا اگر هم چیزی بنویسند، خود می‏ پندارند که نوشته شان ضعیف است وپاراگراف هایی کوتاه و بی هدف دارد.

ریشه‏ ی این ضعف در چیست؟ اگر بدانید که درنقد ادبی قواعد کاملا روشن ومنسجمی وجود دارد که می‏توان با احاطه بر آن‏ها به تحلیل متن پرداخت، تمام قضیه در نظرتان به رنگ دیگری جلوه‏ میکند.

یکی از قواعد اساسی نقد عملی این است که روش مقاله نویسی را درست بدانید. این موضوع در مورد مقاله ‏های‏ دروس دیگر نیز صدق می‏کند. ما این مطالب را با ذکر جزئیات بیشتر در صفحات بعدی توضیح خواهیم داد ومی‏کوشیم با روشن‏ترین جملات، روش نقد عملی را به همه‏ ی مخاطبان کتاب، یا دست کم به دانشجویان رشته‏ ی ‏ادبیات بی آموزیم.

بخش وسیعی از مخاطبان این کتاب، دانشجویان رشته‏ ی ادبیات در سطوح مختلف هستند. بنابر این کتاب حاضرحرکتی است به سوی درک بهتر یک شعر و یا یک رمان یا یک نمایشنامه، تا بتوان نسبت به ادبیات واکنش نشان داد و درباره ‏ی متون ادبی مقاله ‏ای نوشت.

در بخش‏های کوتاه این کتاب، ما کوشیده‏ایم پرسش ‏ها و دشواری ‏های شما راحدس بزنیم و در تمام مراحل تأکید را بر این نکته گذاشته ‏ایم که دانشجو بتواند چند تفکر ساده‏ ی محوری را به کاربگیرد تا بتواند تحلیل خود را بر اساس آن بنانهد. در همان حال، هر جا که لازم باشد، شما را راهنمایی می‏کنیم تاتفکرات خود را جهت دهید و مهارت نقد نویسی را به دست آورید...

فهرست 

بخش اول: شعر

نقد عملی چیست؟
درک شعر
درک شعر: چند نمونه 
تنظیم پاسخ تحلیلی‏
بحث در مورد یکی از جزئیات شعر، تنظیم مقاله‏ ی نقد
طرح چند سؤال‏
نوشتن مقاله‏ ی نقد عملی شعر
نگاهی به شیوه‏های جدید و امروزی نقد ادبی‏

بخش دوم: نثر

درک یک قطعه نثر
درک یک قطعه نثر: چند نمونه‏
تنظیم پاسخ تحلیلی‏
بحث در مورد جزئیات داستان، تنظیم چهارچوب مقاله‏ ی نقد
نوشتن مقاله نقد عملی نثر
درک گزیده‏ ی یک نمایشنامه: چند نمونه‏
تنظیم پاسخ تحلیلی‏
نوشتن مقاله‏ی نقد عملی نمایشنامه‏
چند توصیه‏ ی مهم 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات