دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

دین و جامعه صنعتی پیشرفته

دین و جامعه صنعتی پیشرفته

نویسنده: جیمز آرتور بکفورد
مترجم: فاطمه گلابی
ناشر: کویر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 216
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

این کتاب تدوین کاملی از ایده های نظری با یافته های تجربی نبوده و گزارشی از وضعیت دین در اواخر قرن بیستم ارائه نمی دهد.بلکه جریان های عمده نظری را که در چارچوب آن ها، تحقیقات جامعه شناختی درباره دین انجام شده، مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد.

پیام اصلی این کتاب این‌ است که اقدام‌های صورت‌گرفته در فهم جامعه‌شناختی از دین معاصر، باید به ایده‌های نظری درمورد تمایز جوامع صنعتی پیشرفته و ظهور نظم جهانی، اهمیت دهد. این امر مستلزم توجهی جدی به راه‌هایی است که از طریق آن‌ها، افکار و اندیشه‌ها درباره اهمیت اجتماعی دین، با گذشت زمان تغییر‌ یافته است. اسلوب حاصله، از استمرار و تداوم دین در قالب تغییر، حکایت می‌کند.

همچنین در اینباره به بحث می پردازد که نادیده گرفتن خصوصیات دگرگونی پذیر جوامع صنعتی و جوامع صنعتی پیشرفته منجر به این واقعیت شده که دین، ولو به دلایلی متفاوت از دلایل اقامه شده توسط بسیاری از جامعه شناسان دین به عنوان پدیده ای که باید مورد مطالعه روشمند و منطقی قرار گیرد، همچنان به صورت معما باقی بماند.

 

فهرست

• جدایی دین
• دین در مدل های کلاسیک جامعه صنعتی
• دوره آماده سازی اولیه و نتیجه ثانویه
• نظام ها، نمادها، جامعه ای شدن، عرفی شدن، ذهنیت
• تمایز و نارضایتی های ناشی از آن
• ایدئولوژی، جنبش های اجتماعی جدید و معنویت

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات