منو
سبد خرید

35000 سال تاریخ زیورآلات اقوام ایرانی

35000 سال تاریخ زیورآلات اقوام ایرانی
-10 %
35000 سال تاریخ زیورآلات اقوام ایرانی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 106362
  • وزن: 0.90kg
  • SKU: 33111
1,340,000 ریال
1,490,000 ریال

35000 سال تاریخ زیورآلات اقوام ایرانی

نویسنده: مهرآسا غیبی
ناشر: هیرمند
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 472
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1398 - دوره چاپ: 3


مروری بر کتاب

ایران به دلیل وجود قوم های مختلف که هرکدام پوشش، سنت ها و آداب و رسوم خاص خود را دارند، کشوری بسیار غنی از لحاظ دستاوردهای مادی و معنوی است.

جواهرات در ایران از دیرباز به عنوان قطعه ای از لباس در میان اقوام مختلف مطرح بوده است. مردم ایل قشقایی و عرب های منطقه خوزستان بیشترین استفاده کنندگان از جواهرات بوده اند. جواهرات در میان مردم قشقایی شامل گردنبند مهلو، گردنبند میخک، گردنبند مهره ای، عنبردان، قاب قرآن، النگو و دستبند مهره ای، گیسوبند و بازوبند است.

زنان قشقایی همچنین عادت خاصی به استفاده از النگوهای نقره ای با پهنای ۲ تا ۳ سانتی متر با نقش های برجسته دارند و معتقدند جن از افرادی که این النگوها را به دست دارد، دوری می کند. گیسوبند وسیله ای است تزئینی برای بستن گیسوان و حفاظت آنها که توسط زنان تهیه می شود. گیسوبند رشته های ظریف ابریشمی است که به سبک جالبی بافته شده و رشته هایی از آن منشعب می شود که به هر رشته گمپله ظریفی با رنگ های مختلف متصل است. گیسوها، از میان گیسوبند عبور کرده روی کمر آویزان می شوند.

طوگ یا طوق، گردنبندی از جنس طلاست که با سنگ های قیمتی تزئین شده است. قابچی، زیور گردن زنان اشراف و ثروتمند است که به واسطه زنجیر یا نخ کشدار به پشت گردن محکم می شود. مکسره نیز گردنبندی است که با مهره های قیمتی و سکه های طلا ساخته می شود. ضامن و ازرار نیز نام دو نوع گردنبند هستند که بیشتر در ایام اعیاد و جشن ها مورد استفاده قرار می گیرد....

نویسنده :
کتابی که در دست دارید از آن تاریخ تا امروز انواع و اقسام زیورآلات مورد بررسی قرار گرفته و نمونه های آنها آورده شده است.البته وقتی درباره یک روند پژوهشی صحبت می کنیم، این امکان وجود دارد که فرد دیگری هم درباره قدمت زیورآلات در ایران تحقیق کند و بتواند قدمت ۳۵ هزار ساله را به عقب تر ببرد ولی نتیجه تحقیقات من تا امروز این بوده است.

موزه‌های متروپولیتن و توپکاپی از جمله مراکز موزه‌ای خارج از کشور بوده‌اند که از اطلاعات آنها برای تدوین کتاب «زیورآلات ایران» استفاده کرده است.

موضوع بحث این کتاب بسیار بکر است و تاکنون کتابی پژوهشی به زبان فارسی در این زمینه ندیده‌ام. این کتاب به صورت تمام رنگی و مصور با بیش از 700 عکس دیده نشده یا کمتر دیده شده در دسترس شماست.

این کتاب را برای دانشجویان، پژوهشگران و همچنین جواهرسازان مناسب بوده و جواهرسازان می‌توانند از فرم‌ها و الگوهای ارائه شده در این کتاب برای ساخت جواهر و زیورآلات استفاده کنند.

من بیش از پنج سال وقت صرف پژوهش و نگارش کتاب کردم که قدمت زیورآلات را تا دوران پارینه سنگی جدید در ایران به اثبات رسانده است...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.