منو
سبد خرید

2000 مستحب و مکروه

2000 مستحب و مکروه
درحال حاضر موجود نمی باشد
2000 مستحب و مکروه
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 93664 - 83/1
  • وزن: 0.30kg
  • UPC: 9.8
0 ریال

2000 مستحب و مکروه

نویسنده: روح الله ولی ابرقویی
ناشر: رواق دانش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 286
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1385 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

انسان ، طالب سعادت و کمال است . او به گونه اى خلق شده است که پیوسته به دنبال گمشده و معشوق خود، یعنى خالق و پرورش دهنده خود مى گردد؛لیکن در اجتماع و جامعه انسانى موانع و سرگرمى هاى دنیوى و مادى فراوانى چراغ فروزان فطرت و ذات انسانى را کم نور و گاهى خاموش ‍ مى کنند. انسان براى این که در دام چنین صیادهایى که رئیس و فرمانده آنها ابلیس رجیم مى باشد نیفتد، باید راه و مسیر شریعت و انبیا و ائمه علیه السلام را بپیماید تا با روح و باطنى پولادین آن موانع را از سر راه بردارد و به کمال واقعى که همان رسیدن به خداست ، برسد.

خداوند متعال کتاب آسمانى خود، قرآن مجید را که حاوى کامل ترین و مهمترین قوانین و دستورات الهى است را بر رسول گرامى اش حضرت محمد بن عبدالله صلى الله علیه و آله نازل نمود تا وسیله اى براى هدایت بشر باشد. سپس ولایت باطنى و تکوینى و امامت ائمه علیه السلام را براى مردم قرار داد تا ادامه دهنده سیر نبوت باشند و بشر را به سر منزل حقیقت برسانند.

بى تردید تنها راه سعادت بشر فقط انجام فرایض و واجبات الهى و محرمات است . اگر انسان فرایض را با اخلاص و حضور قلب به جا آورد بهترین وسیله را براى قرب و رسیدن به خدا برگزیده است .

در شرع مقدس اسلام همراه واجبات و محرمات ، مجموعه اى از اعمال مستحب و مکروه مقرر شده که براى انجام یا ترک آنها تاءکید زیادى شده است . اگر چه نمازهاى مستحبى زیادى زیادى داریم که واقعا در بیشتر مواقع باعث قرب و نزدیکى به خداوند مى شوند، مثل نماز شب و نمازهاى دیگرى که تاءکید زیادى بر اقامه آنها شده است و همچنین با ترک بعضى از مکروهات زمینه مناسبى براى ترک محرمات در انسان ایجاد مى شود، اما نباید فراموش کرد که اصل در دین ، عمل به واجبات و ترک محرمات است .

امیرمؤمنان حضرت على علیه السلام مى فرمایند: ان للقلوب اقبالا و ادبارا فاذا اقبلت فاحملوها على النوافل و اذا ادبرت فاقتصروابها على الفرائض ؛ براى قلب ها گاهى نشاط و روى آوردن و گاهى بى نشاطى و روى برگرداندن مى باشد.
پس هرگاه قلوب شما پرنشاط هستند (و به قول معروف حال عبادت دارند) آنها را علاوه بر انجام واجبات به انجام مستحبات وادار سازید و آن گاه که بى نشاطند، تنها به انجام فرایض و واجبات قناعت کنید.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.