منو
سبد خرید

1970 روز در شماره شش ژان بارت

1970 روز در شماره شش ژان بارت
موجود نمی باشد
1970 روز در شماره شش ژان بارت
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 106512 - 57/4
  • وزن: 0.40kg
  • UPC: 18
0 ریال

1970 روز در شماره شش ژان بارت

نویسنده: حجت الله ایوبی
ناشر: ثالث
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 336
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

حجت‌‌الله ایوبی سال‌های 81 تا 85 به عنوان رایزن فرهنگی ایران در پاریس و به روایت خودش «1970 روز در شماره‌ شش ژان پارت» حضور داشته و حالا در این کتاب روایت​ها و خاطرات خود را از این حضور تحریر کرده است. نگاه ایوبی نگاهی پر از جزئیات است که ما را با جنبه‌های گوناگون خلقی ـ رفتاری و اجتماعی ـ فرهنگی خودمان و غربی‌ها روبرو می‌کند. نویسنده سعی کرده است با بیانی داستان‌گونه به شرح چگونگی برگزاری مراسم‌ها و برنامه‌های فرهنگی خانه‌ فرهنگ ایران اعم از شعر، موسیقی، سینما، نمایش و ... در مدت چهارساله‌ مسئولیتش به عنوان رایزن فرهنگی در کشور فرانسه بپردازد.

کتاب حاضر شامل خاطرات ایوبی از زمان ورودش به خانه‌ی فرهنگ ایران در فرانسه و همچنین برگزاری برنامه‌های فرهنگی این خانه ، دیدارها و حضور خود و هنرمندان ایران و دیگر کشورها در این خانه و برنامه‌ها و جشنواره‌های فرهنگی در کشور فرانسه است.در این کتاب ایوبی سعی کرده است با بیانی داستانگونه به شرح چگونگی برگزاری مراسم‌ها و برنامه‌های فرهنگی خانه‌ی فرهنگ ایران اعم از شعر، موسیقی، سینما، نمایش و... در مدت چهارساله‌ی مسئولیتش به عنوان رایزن فرهنگی در کشور فرانسه بپردازد.

همچنین در بخش‌هایی از کتاب ایوبی گزارش‌هایی از بازدیدهای خود از مکان‌های تاریخی و فرهنگی کشور فرانسه ارائه کرده است.بخشی از کتاب نیز حول اتفاقاتی است که در این مدت با محوریت شخصیت‌های فرهنگی ایرانی و یا آثار فرهنگی هنری آنان در فرانسه رخ داده است و او به بازتاب بازخورد این اتفاقات و آثار در کشور فرانسه پرداخته است.در پایان کتاب نیز تعدادی عکس از برنامه‌ها و مراسم‌های مختلف برگزار شده از سوی خانه‌ی فرهنگ ایران در فرانسه منتشر شده است.

خاطره‌نویسی بی‌گمان پسندیده و نیکوست. ولی این شیوه نیکو تنها برازنده شخصیت‌های تاریخ‌ساز یا دست‌کم صاحبان سمت‌های بزرگ و اثرگذار است. اما من از هر دوی اینها دورم. سمتم رایزنی فرهنگی است و محل کارم خانه فرهنگ ایران در یکی از کوتاه‌ترین خیابان‌های پاریس.شماره شش ژان بارت‌، ساختمانی در دو طبقه با زیربنای زیر نود متر را در اختیار دارم. دفتر کارم دور و بر پانزده متر مربع مساحت دارد.

بودجه مصوب نمایندگی در آغاز کارم به سختی پاسخگوی هزینه‌های ناچیز جاری است. یک راننده،‌ یک خدمه و دو کارمند محلی همه دارایی‌ام و نیروهایم را تشکیل می‌دهند. خودم یکی از هزاران هزار استادیار دانشگاهم و بالاترین سمتم ریاست دانشکده کوچک علوم سیاسی در تهران بود. با چنین امکاناتی 1970 روز از روزهای زندگی‌ام را در این ساختمان کوچک ولی بسیار زیبا به عنوان نماینده بیش از هفت هزار سال فرهنگ گذراندم. روزهایی که آرام آرام بر اهمیتش افزوده شد. در این سال‌ها و ماه‌ها رویدادهایی رخ داد که بسیاری از آنها خواندنی است. باور دارم داستان‌هایی که در ششم ژان بارت رخ داد آموزه‌های فراوانی دارد».

در دیدارهای که با آقای "ژاک اتلان" داشتیم، نمایش فیلم «کودک و سرباز» قطعی شد. با آقای میرکریمی تماس گرفتم. همدیگر را نمی‌شناختیم. راستش را بخواهید هیچ گرم نگرفت. کنایه‌ای زد که «مگر سازمان فرهنگ و ارتباطات از این کارها هم می‌کند». نمی‌دانم چرا ولی هیچ کدام از اهالی فرهنگ و چهره‌های سرشناس مانند میرکریمی‌، حاتمی‌کیا و مجید مجیدی و حتی مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از رایزن فرهنگی انتظار کار درست و حسابی نداشتند.

آن روزهایی که گرم فعالیت‌ در فرانسه بودم و تلاش می‌کردم هنر و فرهنگ این کشور را در سرزمینی که مردمش هنر را می‌فهمند معرفی کنم‌، یادداشت‌های روزانه‌ای را از کارهایم برمی‌داشتم؛ اما هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم که این یادداشت‌ها ارزش چاپ کردن داشته باشد. یکی از نگرانی‌های من از چاپ این خاطرات این بود که همیشه در کتاب‌های خاطره‌نویسی‌، نقش نویسنده بسیار پررنگ است؛ اما من می‌خواستم هنر و فرهنگ ایران در این کتاب پررنگ‌ باشد نه «حجت‌الله ایوبی». به همین دلیل هم وقتی متن را تایپ کردم، بارها واژه‌ی «من» و ضمیر متصل «م» را جست‌وجو و هربار تلاش کردم آن‌ها را حتما حذف کنم.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.