کتاب جهانی از اعداد ؛ هرآنچه باید برای تحلیل اقتصاد ایران و جهان بدانید فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب مدیریت - اقتصاد و بازرگانی انتشارات کار آفرین

جهانی از اعداد

نویسنده: گروه اکونومیست
مترجم: سعید ارکان زاده یزدی,نسیم بنایی
ناشر: کارآفرین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 255
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1395 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب

هرآنچه باید برای تحلیل اقتصاد ایران و جهان بدانید

به همه این مفاهیم توجه کنید: «رشداقتصادی»،«وضعیت معاملات»، «وضعیت کمک‌رسانی»، «وضعیت صنایع»، «بازار کار»، «دنیای کسب‌وکار»، «دموکراسی»، «تحصیلات»، «حمل‌ونقل»، «جرایم»، «جنگ و صلح»؛ هر پدیده‌ای که ممکن است در جهان وجود داشته‌باشد و روی پیشرفت کشورها و در نهایت توسعه جهان اثرگذار باشد در کتاب «جهانی از اعداد» روی یک کفه ترازو قرار گرفته و در کفه دیگر ترازو اعداد و ارقام آمده‌است. اطلاع از تمامی این‌ها برای صاحب‌کسب‌وکار ایرانی و حتی مدیران موثر کشور بی‌اندازه مهم است. 

در کتابی که پیش‌روی شماست؛وضعیت همه این پدیده‌ها به کمک اعداد سنجیده شده و اعداد به ابزاری ساده برای افراد تبدیل شده تا بتوانند به درک ساده‌تر و در عین‌حال کامل‌تری از امور اطراف خود بخصوص در حوزه کسب‌وکار دست پیدا کنند. اینکه میزان حمله‌های تروریستی در کشور ایکس بالاست به تنهایی اطلاعاتی برای مخاطب ندارد اما وقتی به کمک اعداد و ارقام متوجه می‌َشویم بیش از 2هزار و 500مورد حمله تروریستی در عراق رخ داده، نزدیک به 2هزار حمله تروریستی در افغانستان صورت گرفته و نام کشوری مانند سوئیس یا بسیاری از کشورهای اروپایی که این روزها از حمله‌های تروریستی می‌نالند در فهرست 20 کشور نخست جهان قرار ندارد و حتی 300مورد حمله تروریستی نیز تجربه نکرده‌اند در حالی‌که کشوری مانند مالی به عنوان بیستمین کشور حدود 300حمله تروریستی داشته، به درک کامل‌تری از وضعیت حملات تروریستی در جهان و حواشی مربوط به آن دست پیدا می‌کنیم. اما برای ما که هم‌مرز عراق، افغانستان و پاکستان هستیم و صادرات کالا به این کشورها برایمان مهم است، این اعداد هرکدام معنای دلخراش دارد. یعنی فعلا در این ناامنی در بازاری فرش قرمز برای ما پهن نشده‌است. این درحالی است که فعال بخش‌خصوصی ایران در تمام مذاکرات برای جذب سرمایه‌گذار خارجی از بازار 400 میلیون نفری منطقه حرف می‌زند. 

انتشارات اکونومیست بیش از 25سال است که کتاب «جهانی از اعداد» را چاپ و منتشر می‌کند. هر سال نیز بخش‌های جدیدی به آن اضافه و اعداد آن به روز می‌شود. سالانه بیش از 200هزار نسخه انگلیسی‌زبانِ این کتاب در سرتاسر جهان به فروش می‌رسد. نسخه‌ای که اکونومیست در سال 2018 منتشر کرده مانند نسخه‌های پیشین دو بخش اصلی دارد: «رتبه‌بندی جهانی» و «نماگر کشورها». اما تغییرات بزرگی در این نسخه جدید ایجاد شده که هم در ظاهر و هم در محتوا قابل مشاهده است. بزرگ‌ترین تغییر نیز استفاده از نمودارها در بخش نخست کتاب یعنی بخش رتبه‌بندی جهانی است که به مخاطب کمک می‌کند تنها با یک نگاه چشمی و گذرا به بیشترین داده‌ها و اطلاعات درباره سوژه مورد نظر خود دست پیدا کند. 

مطالعه این آمارها به فعالان اقتصادی ایران بینش جهانی می‌دهد. به همین جهت آنچه پیش‌روی شماست نه یک کتاب برای مطالعه داستان‌وار که راهنمایی برای کسب‌ اطلاع و دریافت تحلیل از وضعیت اکنون و آینده جهان است. به همین دلیل باید با دقت و ریزبینی این کتاب را بخوانید. 

بخش نخست کتاب «رتبه‌بندی جهانی» است که مثل همیشه با مباحث مربوط به جمعیت‌شناسی و جغرافیای کشورها آغاز می‌شود. از آنجا که در نسخه سال 2018 تعداد کشورهای مورد بررسی افزایش پیدا کرده و 185 کشور جهان به کمک اعداد و ارقام زیر ذره‌بین قرار گرفته‌اند. یکی از مزیت‌های مهم نسخه جدید کتاب اکونومیست این است که بخش‌ها را به صورت منسجم‌تری آورده و در واقع بخش‌بندی را به شکل دقیق‌تری انجام داده‌است. یعنی مخاطب اگر به اطلاعات در زمینه کسب‌وکارها نیاز داشته‌باشد می‌تواند مستقیم سراغ همان بخش برود و در نتیجه در میان انبوه داده‌ها و سرفصل‌ها سردرگم نمی‌شود. مزیت مهم‌ترِ دیگری که این نسخه دارد وجود ده‌ها نمودار درباره مسائل مختلف است. برای مثال اکونومیست در این نسخه از کتاب حتی روی نمودار نشان داده که چه کشورهایی بیشتر دوپینگ کرده‌اند یا روی نمودارهای کوچک و دقیقی نشان داده چه کشورهایی بیشتر برنده هر کدام از جوایز نوبل شده‌اند. 

جهانی از اعداد در بخش نخست تقریباً هر نوع شاخص اقتصادی و حتی اجتماعی را بررسی کرده و به روزترین آمار را درباره آن‌ها آورده‌است. یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها نیز شاخص «بیگ‌مک» است که ابداع اکونومیست است و اکنون به عنوان یکی از معتبرترین شاخص‌های اقتصادی در میان اقتصاددان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شاخص در حقیقت اقتصاد را روی یک برگر می‌آورد. البته بررسی این شاخص تنها در کشورهایی امکان‌پذیر است که ساندویچ‌های مک‌دونالد در آن‌ها به فروش می‌رسد. این شاخص می‌تواند به کمک یک همبرگر ساده وضعیت ارزش ارز رایج هر کشور را به زبانی ساده بیان و آن را نسبت به سایر کشورها مقایسه کند. یعنی نه تنها شاخص‌هایی مانند تورم، بدهی، رشد اقتصادی و وضعیت معاملات مورد بررسی قرار گرفته بلکه شاخص‌هایی خاص و متفاوت نیز آورده شده که می‌تواند هم مورد استفاده کارشناسان اقتصادی و اهالی اقتصاد و هم روزنامه‌نگاران قرار بگیرد. 

بخش دوم کتاب «نماگر کشورها» است که اطلاعات دقیق و جزئی 185 کشور از جمله ایران را مورد تحلیل قرار داده‌است. هر کشور در دو صفحه در زمینه‌های مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد. نخست اطلاعات عمومی درباره آن کشور نظیر مساحت آن، اراضی قابل کشت، پایتخت آن و ارز رایج آن کشور است. در بخش بعدی مسائل انسانی آورده شده مثلا جمعیت آن کشور، شاخص توسعه انسانی، وضعیت سواد و نرخ باروری که همگی به روزترین آمار است. اقتصاد کشور نیز از رشد تولید ناخالص داخلی گرفته تا سرانه تولید ناخالص داخلی و وضعیت صادرات و واردات آورده شده‌است. در بخشی دیگر به ساختار اشتغال پرداخته شده و این که در هر کشوری افراد در چه بخش‌هایی (کشاورزی، صنعت، خدمات) مشغول به کار هستند آورده شده‌است. آمار مربوط به بیکاری نیز در هر کشور آمده‌است. وضعیت انرژی، نرخ ارز و امور مالی نیز از دیگر مواردی است که در بخش نماگر هر کشور آمده‌است. جالب اینجاست که در بخش جامعه حتی مسائلی نظیر دسترسی افراد به تلویزیون نیز مورد بررسی قرار گرفته و آمار مربوط به آن آمده‌است.

اکونومیست در جدیدترین نسخه «جهانی از اعداد» بخش جدیدی را به پایان کتاب اضافه کرده که نوعی آزمون است و اغلب به صورت چندگزینه‌ای یا درست و غلط آمده‌است. این بخش نیز بر پایه داده‌ها و اطلاعاتی است که در دو فصل کتاب آمده و برای محک زدنِ میزان اطلاعات و دانش افراد از این کتاب طراحی شده‌است. 

قوی‌ترین اقتصاددان‌ها و روزنامه‌نگاران اقتصادی دور هم جمع شده‌اند و کتاب «جهانی از اعداد» را در قالب رتبه‌بندی‌ها، نمودارها و جدول‌ها تهیه کرده‌اند. این کتاب می‌تواند مورد استفاده هر کسی قرار بگیرد که نیازمند آگاهی یافتن از وضعیت دنیای امروز است. اقتصاد ایران به شدت به تحلیل و آینده‌پژوهی نیاز دارد. این کتاب تلاش موثری است در جهت یافتن آمار، اطلاعات و مبانی تحلیلی برای اهل فن. امیدواریم که بخش‌خصوصی کشور با آگاهی از وضعیت اکنون و آینده جهان بتواند به درستی برنامه‌های توسعه‌‌محور خود را تنظیم کند. این برای دومین‌سال متوالی است که اتاق تهران اقدام به ترجمه این کتاب می‌کند.  امیدواریم این سنت در کشور نهادینه شود. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

جهانی از اعداد ؛ هرآنچه باید برای تحلیل اقتصاد ایران و جهان بدانید

  • ناشر: کار آفرین
  • کد کتاب: 98177 - 116/5
  • موجودی: در انبار
  • 240,000ریال

برچسب ها: گروه اکونومیست, سعید ارکان زاده یزدی, نسیم بنایی, مدیریت اقصادی, مدیریت بحران, مدیریت مالی, اقتصاد جهانی, رشد اقتصادی, کتاب جهانی از اعداد ؛ هرآنچه باید برای تحلیل اقتصاد ایران و جهان بدانید

google-site-verification: google3f7c2c2bf3754fb6.html