كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
110 علی در قرآن

110 علی در قرآن

نویسنده: علی اکبر صاحبی فرد
ناشر: مرسل
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 160
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1385 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب

آیات قرآن که بتوان بر امیرالمومنین علی(ع) و بر دشمنان آن حضرت تطبیق داد بسیار است،به خصوص اگر به مجموعه ی روایاتی که در این باب از طریق اهل بیت(ع) نقل شده رجوع کنیم.

در تفسیر البحرالمحیط در معرّفی «مَنْ عِنْدَهُ عِلْمُ الْکتابِ» می‌گوید: «قتاده گفت: کسی که علم کتاب نزد اوست مثل عبداللّه‌بن‌سلام و تمیم‌داری و سلمان فارسی است. و مجاهد گفت: تنها عبداللّه‌بن‌سلام است. ولی این دو سخن در صورتی درست است که آیه مدنی باشد و حال آن که این آیه به اتّفاق، مکی است و محمّدبن‌حنفیه و باقر گفتند: آن علی‌بن‌ابی‌طالب است». از مطالب بالا به خوبی روشن شد که مراد از «مَنْ عِنْدَهُ عِلْمُ الْکتابِ» امام امیرالمؤمنین علیه‌السلام است.

در این‌جا مناسب است روایت جامعی از حضرت امام صادق علیه‌السلام را ذکر کنیم: آن حضرت فرمود: «به خدا سوگند تمام علم کتاب نزد ماست و آنچه به وزیر سلیمان بن داوود علیه‌السلام داده شد، تنها یک حرف از اسم اعظم است و علم بعضی از کتاب نزد او بود. خداوند متعال فرمود: «قالَ الَّذی عِنْدَهُ عِلْمٌ مِنَ‌الْکتابِ»، «گفت آن که نزدش علمی از کتاب است» یعنی بعض کتاب: «اَنَا آتیک بِهِ قَبْلَ اَنْ یرْتَدَّ اِلَیک طَرْفُک»، «من آن را نزد شما می‌آورم، پیش از آن که چشم شما به هم بخورد.» (در حقیقت وزیر و وصی حضرت سلیمان تنها علم به بخشی از کتاب داشت.

هم‌چنین حضرت موسی و حضرت عیسی علیهماالسلام نیز بخشی از علم را دارا بودند.) خداوند درباره‌ی حضرت موسی علیه‌السلام فرمود: «و ما برای او در الواح از هر چیزی موعظه نوشتیم.» (در این‌جا خداوند) با «مِنْ» که برای تبعیض است (این امر را رساند.) و درباره‌ی حضرت عیسی علیه‌السلام فرمود (که آن حضرت گفت) و تا برای شما بعضی از آنچه که در آن اختلاف دارید بیان کنم، با به کارگیری کلمه‌ی «بَعْض» و درباره‌ی علی علیه‌السلام فرمود:«مَنْ عِنْدَهُ عِلْمُ الْکتابِ»، «و کسی که نزد او علم کتاب یعنی تمام کتاب است» و خداوند فرمود: «وَ لا رَطْبٍ وَ لا یابِسٍ اِلّا فی کتابٍ مُبینٍ»، «و هیچ تر و خشکی نیست مگر (آن که) در کتاب مبین است و علم این کتاب (که همه چیز در آن است) نزد علی علیه‌السلام است.»

فهرست

• آیات ویژه امیرالمومنین علی(ع)
• آیاتی در شان اهل بیت(ع)و از جمله امیرالمومنین علی(ع) است
• آیاتی که برترین مصداق آن امیرالمومنین علی(ع) و اهل بیت(ع) است
• آیاتی دیگر

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

110 علی در قرآن

  • ناشر: مرسل
  • کد کتاب: 47082 - 25/1
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: علی اکبر صاحبی فرد, تفسیر قرآن, امام علی, شیعه, اسلام, کتاب 110 علی در قرآن