منو
سبد خرید

100 آگهی مطبوعات

100 آگهی مطبوعات
100 آگهی مطبوعات
950,000 ریال
  • موجودی: موجود
  • مدل: 110169 - 40/5
  • وزن: 0.60kg

100 آگهی مطبوعات

نویسنده: فرشید پارسی کیا
ناشر: ایده خلاقیت
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 148
اندازه کتاب: رحلی لب برگشته - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور - برخی رنگی

طراحي گرافيك در اين سرزمين سالخورده سال‌هاي درازي را سپري كرده است، اما تا كنون كمتر كوششي براي واكاوي اوجهاي درخشانش و نگارش تاريخ اين رشته صورت گرفته است. مجموعه 100 تلاشي است كوچك براي گردآوري نگاه‌داري و بررسي ابعاد گوناگون تاريخ طراحي گرافيك در ايران با اين اميد كه اين مجموعه راه‌گشاي گام‌هايي در راه پژوهش و نگارش تاريخ طراحي گرافيك در ايران باشد.

کتاب حاضر، تلاشی است برای گردآوری، نگاهداری و بررسی ابعاد گوناگون تاریخ طراحی گرافیک در ایران. در این کتاب تعداد 100 آگهی از دهه‌های پیش از انقلاب 57 به نمایش درآمده و در انتخاب این آگهی‌ها تلاش شده تا مباحث بصری و گرافیکی و همچنین مباحث نوگرای تبلیغاتی و شعارنویسی مورد اهمیت قرار گیرند.

احساس نیاز به تولید آگهی و مجموعه آگهی های پیچیده ی تبلیغاتی از زمانی در کشور ما و دیگر کشورهای جهان به وجود آمد که تولیدکنندگان و صاحبان کارخانه ها به پیچیدگی روند شهرنشینی و جریانات طبقات مختلف اجتماعی پی بردند و در همان زمان تولید کالهای مشابه نیز باعث رقابت سنگینی بین صاحبان کالا شده بود. ای ن رقابت باعث می شد که صاحبانس رمایه و کالا به فکر فروش هرچه بیشتر محصولات خود باشند ودر این راستا تبلیغات نیز پیشرفت قابل ملاحظه ای کرد.

از تفاوت آگهی و نیازمندیکه در بخش (از نیازمندی تا آگهی، از آگاهی - تا آگهی) به آن پرداختم به این می رسیم که هرچند نیازمندی ها از دوران قدیم در ایران وجود داشته ولی بحث آگهی را می توان به بعد از جریانات پهلوی اول منتصب کرد. در این بین نقش روزنامه ی اطلاعات و همچنین پیشرفت اقتصادی ایران را بعد از به دست آوردن سرمایه های نفتی که باعث نشاط عجیبی در بحث اقتصادی شده بود را نباید نادیده گرفت. در این کتاب تعداد 100 آگهی از دهه های پیش از انقلاب 57 به نمایش درآ»ه و در انتخاب این آگهی ها تلاش ده تا مباحث بصری و گرافیکی و همچنین مباحث نوگرای تبلیغاتی و شعارنویسی مورد اهمیت قرار گیرند.

لازم به ذکر است که فقدان منابع در باب آگهی های تبلیغاتی در ایران کار را برای من بسیار دشوار کرده بود. اما خوشبختانه دسترسی به اصل روزنامه ها و همچنین رویارویی با طراحان و مدیران تبلیغاتی آن روزگار باعث شد شرایط را کمی آسان کند. در ابتدا تلاش شد روزنامه ها و مجله های دوره ی پهلوی اول و پهلوی دوم دیده و جمع آوری شود که به دلیل حجم زیاد این نشریات کاری غیرممکن به نظر می رسید و همچنین وجود تعداد زیادیروزنامه و مجله بدون داشتن آگهی (نشریات چپ گرای دوره پهلوی) من را به این وادشات که منابع تخصصی تری را در این حیطه استفاده کنم.

بعد از بررسی های پیاپی و کشف و شهودهای زیاد در باب آگهی های تبلیغاتی نشریات به این نتیجه رسیدم که دو روزنامه ی اطلاعات و کیهان مهم ترین جولان گاه آگهی های تجاری بودند هرچند که نمی شود نقش نشریه هایی چون اطلاعات هفتگی، زن روز ... را درج آگهی ها نادیده گرفت. اما دو دلیل باعث شد که به روزنامه های کیهان و اطلاعات بسنده کنم، اولین دلیل آن که اهمیت این دو روزنامه به حدی بود که با دیگر نشریات قبال قیاس نبودند چه از لحاظ کثیرالانتشار بودن و چه از لحاظ اهمیت اجتماعی آنان و دیگر دلیل آن که داشتن یک مجموعه ی نسبتاً کامل شخصی از این دو روزنامه و همچنین دسترسی نداشتن به دیگر نشریات حتی با تلاش های بسیار زیادی که اتفاق افتاد باعث شد که نمونه های این پژوهش را از روی این دو نشریه انتخاب کنم.

اما نکته ی ویژه که در نشریات کیهان و اطلاعات وجود دارد داشتن امضای طراح و یا آژانس های تبلیغاتی است که آن آگهی را متمایز از سایر آگهی های مندرج در دیگر نشریات کرده است.در این جا با توجه به فقدان اطلاعات باید ذکر کنم که احتمال اشتباه و یا کمبود اطلاعات در این پژوهش وجود دارد و پیشاپیش دست تمامی دوستانی را که این کمبودها را گوشزد می کنند به گرمی می فشارم و از تمامی آگاهان در این حوزه درخواست کمک در راستای هرچه بهتر شدن این پژوهش در چاپ های مجدد دارم. در هنگام پژوهش نزدیک به 100 آژانس تبلیغاتی و کانون آگهی شناسایی شد که متاسفانه تعدادی از این آژانس ها جز نامشان اطلاعات دیگری پیدا نشده است، که نام آن ها به شرح زیر است: آژانس اسکار که توسط محمد زرین نژاد تاسیس شد. آژانس اخگر که موسس آن جمشید اخگر بود. آژانس آهنگ نیز توسط نعمت اللهی به وجود آمد، آژانس ایران، کانون آگهی شهرزاد، تبلیغات جنوب، کونک، خاور، آئینه، به کوش، انوشه و موسسه ی شهرت.

این امر بدون مصاحبه ها و جلسات پیاپی با اساتید بزرگواری همچون: محسن میرزایی، عباس مشهدی زاده، مجید بلوچ، کامران کاتوزیان، منوچهر مستوفی، سرژ آواکیان و امرالله فرهادی میسر نبود و به همین دلیل بخشی از روند تالی فاین کتاب از گفته های شاهدین زنده ی آن روزگار می باشد ولی تلاش شده با مکتوبات یافت شده تطبیق داده شود تا تنها به گفته ی شاهدین روایت ها بسنده نشده باشد .

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب