دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

یکشنبه خونین مشهد 1357

یکشنبه خونین مشهد 1357
یکشنبه خونین مشهد 1357
  • موجودی: موجود
  • مدل: 138646 - 207/3
  • وزن: 0.50kg
240,000 ریال

یکشنبه خونین مشهد 1357

نویسنده : علی جان اسکندری
ناشر : مرکز اسناد انقلاب اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 400
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ : 1

کیفیت : نو ؛ لبه جلد سائیدگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب

مصور

شنبه و یکشنبه خونین دی ماه 1357 در مشهد، از روزهای فراموش نشدنی در تاریخ تحولات اجتماعی این شهر به حساب می آید؛ زیرا ده ها نفر از مبارزین مسلمان توسط نیروهای سرکوبگر رژیم شاه به شهادت رسیدند و عده زیادی زخمی شدند. این واقعه بازتاب گسترده ای در داخل و خارج از کشور داشت و تبعات آن ضربات سختی به پیکره رژیم وارد کرد. از این رو بررسی ابعاد و علل این رویداد و نتایج آن گوشه ای از تاریخ انقلاب اسلامی را روشن می کند.

در روزهای شنبه و یکشنبه نهم و دهم دی‌ 1357، در مشهد مقدس اتفاقاتی رخ داد که به یکشنبه خونین مشهد در تاریخ انقلاب اسلامی معروف شد. روز نهم دی 1357 برابر با اول صفر 1399 اقشار مختلف مشهد، در بیوت آیات معزز شیرازی، قمی و سید کاظم مرعشی اجتماع و شعارهایی علیه رژیم پهلوی سر دادند؛ سپس روانه حرم مطهر شدند و از آنجا به مقصد استانداری راه افتادند. در این روز، بازارها، مغازه‌ها و تمامی ادارات دولتی و بانک‌ها تعطیل بودند. مقصد راهپیمایی امروز برخلاف روزهای پیش، استانداری بود.

 این راهپیمایی در واقع به چند علت، از جمله اعتراض به شهادت شهدای دوم دی مشهد که توسط مزدوران رژیم در راهپیمایی آن روز به شهادت رسیدند و بزرگداشت هفتمین روز یادبود آنها رخ داد؛ یکی از علت‌های دیگر این قیام، برگزاری مراسم سالگرد قیام خونین مردم قم، 19 دی 1356 بود که مردم سراسر  کشور در عزای عمومی به سر می‌بردند. مردم انقلابی مشهد نیز در پاسخ به ندای امام خمینی به عنوان رهبر نهضت اسلامی که در پیامی به ملت ایران این روز را عزای عمومی اعلام کرده بود، در این روز عزا داری برپا کردند و در اعتراض به اعمال سرکوبگرانه شاه، اقدام به راهپیمایی عظیمی زدند. علت سوم، در واقع حمایت و همبستگی انقلابیون مشهد با کارکنان دادگستری بود که از چند روز پیش، همبستگی خود را با روحانیت و مردم انقلابی اعلام کرده بودند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات