دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

یونگ ، خدایان و انسان مدرن

یونگ ، خدایان و انسان مدرن
درحال حاضر موجود نمی باشد

یونگ ، خدایان و انسان مدرن

نویسنده: آنتونیو مورنور
مترجم: داریوش مهرجویی
ناشر: نشر مرکز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 274
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 7 

 

مروری بر کتاب

پیچیدگی و ابهام توانفرسای آثار یونگ و گستردگی دامنه ی مضامین آنها، نوشتن شرح و تفسیری بر اندیشه های او را بسیار دشوار می کند، این کتاب را می توان از تلاشهای موفقی دانست که در این راه انجام شده است بسیاری از نکته ها که در نوشته های یونگ گنگ و پرسش انگیزند در این کتاب روشن می شوند و ارتباط آنها با دغدغه های انسان متفکر امروزی نشان داده می شود.

نویسنده که در بسیاری از دانشگاهای معتبر ، اندیشه ی یونگ را تدریس کرده است در این کتاب به کاوش در افکار او در باب دیانت و پیش فرضهای روانشناختی آنها می پردازد و مفاهیم پر اهمیت و بغرنجی چون نا آگاه جمعی ، سر نومنها، فردانیت، فرایند رشد انسان در ربط با تکامل سرنمون خویش را شرح و تبیین می کند.

آنگاه بحث درباره ی اسطوره، روان پریشی و روان شناسی شخصیت نیچه زمینه ساز بررسی نظر یونگ درباره ی همانند یهای نا آگاه نیچه و تا آگاه انسان معاصر و پدیده های اجتماعی و روان شناختی امروزینی می شود که در دیدگاهای نیچه بیان یافت.

در زمینه روانشناسی، وجه مشخص قرن حاضر، پژوهش های پرارجی است که روی لایه های روان آدمی که ناآگاه می نامیمش صورت گرفته است، و همچنین روی روش برخورد با آن لایه ها و نوع رابطه ای که میان سلامت ذهن و محتویات روان ناآگاه وجود دارد. کسی منکر وجود آگاهی نیست، چرا که هر کس ایقان خاص خود را در این مورد داراست. اما در نوشته های مربوط به این موضوع آگاهی و نیز ناآگاهی مفاهیمی گنگ و مبهم جلوه می کنند.

ارسطو ظاهرا آگاهی را به دانش با شناسایی ربط می دهد. زیرا آگاهی وقوفی است ذاتی اعمال شناختی (cognitive) و معرفت بخش ما؛ نه تنها آن دسته از اعمال شناختی که موظفند اعیان خارجی را بشناسند، بلکه هرگونه کنش انسانی که ما از آن آگاهیم. یعنی نه تنها آگاهی اندیشیدن وجود دارد که آگاهی احساس کردن، نگران بودن، رنج بردن و سایر پدیده های حیاتی دیگر نیز در کارست. آگاهی گونه ای خاص از شناسایی باریک اندیشانه است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات