منو
سبد خرید

یونانیان و بربرها ؛ پانزده جلدی

یونانیان و بربرها

نویسنده: امیر مهدی بدیع
مترجم: قاسم صنعوی , مرتضی ثاقب فر , ع . روح بخشان
ناشر: توس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 4423
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1387 _ 1382 - دوره چاپ: 3_1

 

مروری بر کتاب

روی دیگر تاریخ

درباره یونان باستان چه می‌دانیم؟ یونانی که از ابتدی تاریخ تا صدر اسلام روابط و برخوردهی گوناگون با ایران داشته است، گاه جزئی از شاهنشاهی هخامنشی و گاه همسایه و هم‌مرز آن در شمال غربی قلمرو ایران‌زمین بوده‌است و مهد فیلسوفان، سیاستمدران و خطیبان شناخته‌ شده است.

درباره هرودوت که اروپایی‌ها به غلط و عمداً او را “پدر تاریخ” کرده‌اند و درباره غرض‌ورزی‌های او در نقل تاریخ و مخصوصاً روابط آتن با ایران چه مقدار اطلاع داریم. ین به اصطلاح “پدر تاریخ” نه فقط نسبت به یران کینه می‌ورزیده که حتی در مورد یونانیان غیر آتنی نیز دست به تحریف تاریخ و سرهم‌بندی جعلیات زده‌است چندان‌که مورخ یونانی دیگری به نام پلو تارک در همان عصرِ باستان کتابی در افشی جعلیات و تحریفات او باعنوان در خباثت هرودوت تألیف کرده بوده‌است…

این تحریفات و جعلیات در طی بیست و چهار قرن همواره به عنوان تاریخ واقعی رویت شده‌اند و موردقبول قرارگرفته‌اند تا سی وچند سال‌پیش که یک محقق و مورخ یرانی با مطالعه دقیق کتاب هرودوت و همه کتاب‌هی یونان پرده ازآنها برداشت و با تألیف مجموعه پانزده جلدی یونانیان‌و بربرها «روی دیگر تاریخ» را نشان داد.

ارزش تألیف امیرمهدی بدیع که در اصل به زبان فرانسوی است در این است که او با تسلط کامل بر زبان‌هی اروپیی ومنحصراً تمسک به منابع غربی حقیقت تاریخ رانشان داده ‌است.

یونانیان و بربرها، که جلد اول آن با عنوان خطا در تاریخ انتشار می‌یابد مجموعه‌ای است در زمینه بررسی روابط ایران با یونان از سرآغاز تاریخ تا روزگار اسکندر، در جلد اول که به بررسی اشتباهی که در تاریخ روی داد اختصاص یافته‌است تصویر نادرست یونانیان نسبت به اقوام دیگر شناسایی و تجزیه و تحلیل شده‌است و به دنبال آن زندگی اسکندر و رفتار خود کامانه او و سرانجام گزارشها و آرای مورخان یونانی و پس از آنان تا به امروز مورد بررسی و نقد قرار گرفته است.

امیر مهدی بدیع، مؤلف میهن دوست و دانشمند مجموعه یونانیان و بربرها، جلد دوم این اثر گرانقدر را با عنوان دو جهان مکمل یکدیگر به بررسی روابط دو کشور و دو تمدن درجه اول دنیای باستان اختصاص داده است و فارغ از تعصبات قومی و نژادی نشان می‌دهد که این دو جهان به ظاهر متفاوت، در واقع مکمل همدیگر بوده‌اند، اما مورخان ناأگاه یا مغرض ضمن نادیده گرفتن حقایق، در جهت تحریف تاریخ گام برداشته‌اند، بدیهی است که همین تحریفها که از قدیم‌ترین روزگار شایع شده بوده‌اند غالباً‌ دو ملت و دو تمدن را رویاروی هم قرار داده به کشمکش و جنگ وا می‌داشتند ، که حمله مقدونیان به ایران نمونه کامل آن است.

برخورد میان ملتها و اقوام سابقه کهن دارد، علی الخصوص هرگاه که سرداری گردنکش یا پادشاهی خودکامه در رأس قدرت بوده است. رونقی شهر دیگری در یونان و مخصوصاً‌ در شهرهای عمده آتن و اسپارت از یک سو و ایران هخامنشی از دیگر سو به برخورد منافع اقتصادی، نفوذ فرهنگی و در نتیجه جنگ و پیکار دو طرف انجامید. در جلد سوم یونانیان و بربرها، که برای نشان دادن "روی دیگر تاریخ" یعنی - چهره واقعی تاریخ ایران، با عنوان شوش در برابر آتن نگاشته شده است، چگونگی رویارویی اجتناب ناپذیر دو ابرقدرت آن رزورگار، از زبان مورخان آن روزگار یونان شرح داده شده‌است و صورت دقیق لشکر کشی خشایارشا به یونان و عوارض آن و دروغپردازیهای هرودوت در این زمینه ترسیم شده است.


فهرست

جلد اول: خطا در تاریخ
جلد دوم: دو جهان مکمل یکدیگر
جلد سوم: شوش در برابر آتن
جلد چهارم: کتاب اول‌ ـ ناکامی در سالامیس
جلد چهارم: کتاب دوم ـ افسانه پیروزی 
جلد پنجم: کتاب اول - صلح شاه 
جلد پنجم: کتاب دوم - پیروزیهای دیپلماتیک شوش پس از جنگهای مادی 
جلد پنجم: کتاب سوم - از صلح کالیاس تا پیمان کالسدوان 
جلد پنجم: کتاب چهارم - از پیمان کالسدوان تا صلح آنتالکیداس
جلد ششم: کتاب اول: از تهاجم مقدونی تا مرگ اسکندر 
جلد ششم: کتاب دوم: جانشینان 
جلد ششم: کتاب سوم: سلوکوس وارث فتح های اسکندر در ایران
جلد ششم: کتاب چهارم: رخنه رم در آسیا و نتیجه های آن 
جلد ششم: کتاب پنجم: مهرداد اوپاتور یا طغیان آسیا 
شرح حال نویسنده و فهرست اعلام توصیفی و …

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات