کتاب یورگن هابرماس فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب علوم انسانی انتشارات هرمس

یورگن هابرماس

نویسنده: مایکل پیوزی
مترجم: احمد تدین
ناشر: هرمس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 174
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1379 - دوره چاپ: 1

کیفیت : نو ؛ صفحه اول کتاب مهر اهدائی دارد

 

مروری بر کتاب

دکتر پیوزی مقاله‌های متعددی در زمینه نظریه انتقادی، جامعه‌شناسی و سیاست‌شناسی سیاست‌گذاری عمومی تعلیم و تربیت و سازمان‌دهی منتشر کرده است. کتاب دیگر او طرح ارتباط دادن نظریه‌های جدید در باب حکومت با مطالعات تجربی جامعه‌شناختی خود وی درباره کارمندان عالی رتبه دولتی است.

هابرماس، در ۱۹۲۹ در دولسدورف آلمان، به دنیا آمد. پدرش، رییس دفتر صنعت و تجارت شهر و پدربزرگش، مدیر آموزشگاه محلی بود. پس خاستگاه خانوادگی‌اش، از طبقه متوسط و اهل اندیشه‌است.تحصیلاتش را در شهر گومزباخ و در دانشگاه‌های گوتینگن، بن و زوریخ گذراند و مدتی روزنامه‌نگار بود. در ۱۹۵۴ از رساله‌اش با عنوان مطلق و مفهوم تاریخ: در بررسی تضاد بین مطلق و مفهوم تاریخ در اندیشه شلینگ دفاع کرد.

اکنون دوران سالخوردگی و بازنشستگی‌اش را طی می‌کند، از بزرگ‌ترین فلاسفه و عالمان اجتماعی زنده دنیا و وارث مکتب فکری بانفوذِ فرانکفورت است؛ مکتبی که تأثیری بسیار ژرف بر تحول فکری او گذاشته؛ تا آن‌جا که پیش از هر چیز نام او، مکتب فرانکفورت را تداعی می‌کند.

شاید به دلیل رفتار رسمی هابرماس باشد که اطلاع چندانی از زندگی شخصی و خانوادگی او در دست نیست؛ جز این‌که ازدواج کرده و سه فرزند دارد؛ در دوران آلمان نازی بزرگ شده و همین، نقطه آغاز بسیاری از تحولات فکری‌اش می‌باشد. به این معنا که او هم مانند بسیاری از روشنفکرانی که نازیسم را تجربه کرده‌اند، در آغاز کار روشنفکرانه‌اش سخت کنجکاو شد تا بداند چطور می‌توان ظهور نازیسم را در آلمان کشوری با این همه اندیشه فلسفی درخشان و رهایی‌بخش تبیین کرد و توضیح داد؟ او هم، مانند سایر روشنفکران معاصر خود، به صرافت بازاندیشی و تعیین مجدد جایگاهِ دقیقِ سنت تفکر آلمانی که این‌چنین تحقیر شده بود، افتاد....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

یورگن هابرماس

  • ناشر: هرمس
  • کد کتاب: 79221 - 40/4
  • موجودی: در انبار
  • 100,000ریال
  • 80,000ریال

برچسب ها: یورگن هابرماس, مایکل پیوزی, احمد تدین, فلسفه آلمانی, فلسفه اجتماعی, جامعه شناسی سیاسی, فلسفه سیاسی, فلسفه غرب, کتاب یورگن هابرماس