دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

یهودی سرگردان

یهودی سرگردان 

نویسنده: اوژن سو
مترجم: هادی عادل پور
ناشر: قصه پرداز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 660
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ : 1

کیفیت : نو ؛ مهر دارد


مروری بر کتاب

یهودی سرگردان شخصیتی داستانی است که از سده سیزدهم میلادی در ادبیات عامیانه اروپا شکل گرفت. داستان درباره یک یهودی است که مسیح را (هنگامی که صلیب‌برپشت به سوی اعدام می‌برندش) مسخره می‌کند، و به تاوان آن تا بازگشت مسیح باید زمین را بپیماید. .قهرمان مرد و زن این رمان, تمثیلی از طبقه کارگرند که به خستگی ابدی محکوم‌اند ;همچنین زنانی که حقوقشان زیرپا گذارده شده است .گفتنی است این رمان که در سال 1844به صورت پاورقی منتشر می‌شد در تحول فکری جامعه فرانسه نفوذی انکار ناپذیر داشت .

در پیشگفتار اشاره می شود که «اوژن سو» قرارداد نوشتن سالانه ده کتاب با ناشر داشته است که در آن سال موفق به نوشتن هفت کتاب می شود. این نکته یادآوری می کند که رمان «یهودی سرگردان» همزمان (تقریبی) با «سه تفنگدار» و... نوشته شده و از همان شیوه مطول نویسی دوره خود تبعیت کرده است.

نویسنده به صراحت شخصیت های مثبت خود را با زیباترین صفت ها می ستاید و در مقابل همه واژه های نفرین و دشنام و تحقیر را به شخصیت های منفی نسبت می دهد. به رغم مرزبندی های مشخص سبک رمانتیک (شخصیت ها با صفات ثابت پای به عرصه رمان می گذارند و درپایان هم به غیراز آنچه از اول می نمایند تغییر دیگری نمی پذیرند) که اهداف و برنامه های طرفین مثبت و منفی از پیش تعیین شده است.

فصل بندی های پرتعلیق و درعین حال به فراخور نیاز «عمل ونمایش» با استادی و مهارت انجام گرفته است. همین شیوه حوصله خواننده امروزی را هم سرنمی برد. از دیگر جنبه های برجسته رمان می توان پویایی صحنه ها، پرحادثه بودن موضوع، جنبه های اسرار آمیز از دو زمان به فاصله بیش از150 سال (وصیت نامه رن پن در دهم فوریه 1632 نوشته شده و تاکید شده است که در روز 13فوریه 1832 وارثان گرد هم آمده اموال تقسیم کنند) اشاره کرد.ساختار سری و سلسله مراتب ژزوئیت ها (دستگاه پاپی رم) به نحوی وحشت انگیز به نمایش گذاشته می شود تا بیشترین رغبت و کنجکاوی خواننده را برانگیزد.

گستره سرزمینی نیز یکی از عوامل پویایی رمان است. داستان با «داگوبر» و دو دختر چهارده ساله عزادار از مرگ مادرشان در طی راهپیمایی آن ها از سیبری تا پاریس است که با زندگی پدر دختر دو قلوها (ژنرال سیمون) درهندوستان،اندونزی و با کشیش های ژزوئیت در ایتالیا تعقیب می شود. آشوب های کارگری دوره اول سرمایه داری، زندگی های تغییر یافته زمینداران به سرمایه داری نوپا، جنگ های استعماری انگلیسی ها در هندوستان و آسیای جنوبی و جنگ های دوره ناپلئون از حوادث رمان است...

در این رمان تاکید می شود : 
هولوکاست یهودیان توسط مسیحیان از قرن اول میلادی شروع شده و به قرن نوزدهم کشیده شده و همچنان ادامه دارد. یهودیان همواره در معرض قتل، شکنجه، انگیزاسیون اند و وادار به تغییر نام، دین، دارایی و سلب آزادی از خود شده اند. ادامه بقاء یهودیان از طریق پدری با انقطاع های ادواری و مستمر روبه رو بوده و تنها مادران در حفظ نسل موفق بوده اند. تمام پایه های دینی مسیحی (کاتولیک و فرقه های آن )به خشونت، نیرنگ و نسل کشی دیگر ادیان به ویژه یهودیان آلوده است. یهودیان همیشه و همه جا آدم های کوشا، مفید، اهل دانش و تجربه به ویژه در امور اقتصادی بوده اند.

دو روح سرگردان که به مسیح(ع) خدمت کرده اند و از یهودی کشی انتقام گرفته اند عبارتند از: اول؛ مسیح(ع) که پیروان خون ریز خود را با وبا به صورت جمعی مجازات کرده و هم به صورت فردی حافظ نسل یهودیان بوده است. دوم؛ مریم مجدلیه که بنا به تکرار روایت یهودیت از تاریخ با مسیح(ع) ازدواج کرده (مسیح یهودی بعد از آوردن شرع جدید با ازدواج خود با مریم یهودیت برگشته است) روح او به عنوان خواهر مقدس حافظ یهودیان است. در رمان یهودی سرگردان مسیح جاودانه می ماند اما مریم مجدلیه با کشته شدن شش نفر از هفت نفر خاندان «ماریوس رن پن» از خداوند آمرزش طلبیده به ارواح آن شش نفر اضافه می شود. 

سران ممالک روسیه، ایتالیا و آلمان همیشه در آنتی سیمیتزم (یهودی آزاری) پابرجا بوده اند. انگلستان همیشه مرموز، استعمارگر و بی رحم علیه یهودیان بوده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات