منو
سبد خرید

یاد یار مهربان

یاد یار مهربان
-12 %
یاد یار مهربان
  • موجودی: موجود
  • مدل: 129762 - 115/5
  • وزن: 1.40kg
395,000 ریال
450,000 ریال

یاد یار مهربان

نویسنده: میرزا ملا احمدوف
مقدمه :  ایرج افشار

ناشر: توس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 749
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مرزهای شرقی شعر پارسی از تاجیکان تا هند

یاد یار مهربان که یاد آور رنگ و بویی از رودکی است، ره آورد سفر تاجیکستان و حاصل تلاش دراز دامن پژوهنده‏ ی‏ نامی تاجیک، استاد دکتر میرزا ملااحمد و تذکره‏ ای است شامل شرح مختصر ۱۷۸ شاعر و سخن پرداز پارسی گوی و فارسی نویس سده‏ ی ۱۰ تا ۱۴ خورشیدی - از ورارودان هندی - همراه با نمونه‏ های گزین شعر ایشان که در افق‏ مناسبات فرهنگی تازه میان ایران و آسیای مرکزی فراهم آمده است.

تاکید گرد آورنده در این مجموعه عمدتا بر پارسی گویان تاجیکستان است و اگر یادی از بلند آوازگانی چون بیدل و زیب النسا- که سراسر عمر در هندوستان زیسته‏ اند - در آن دیده می ‏شود از این روست که این دو تن در شعر دیروز او امروز تاجیکستان و دیگر نواحی پارس زبان آسیای مرکزی تاثیر بسزایی داشته‏ اند و از این دو، بیدل واضع به گرایش ‏تازه ‏ای در سبک هندی بوده است.دکتر میرزا احمد - چنان که خود در پیش گفتار این تذکره یاد آور شده است -پی‏گیری شعر شاعران هند را به کاروان هند احمد گلچین معانی واگذاشته و وعده کرده است که معرفی نثر نویسان‏ نامی تاجیک را نیز از سده‏ ی ۱۰ تا ۱۴ همراه با نمونه هایی از آثار ایشان و در مجموعه‏ ی دیگری به چاپ بسپارد.

مجموعه حاضر گذشته از ارزش‏ های معین بدیعی و هنری و تاریخی آن، در پی جویی سبک هندی و تاثیر آن بر شعردری نیز به جای ویژه ‏ای دارد و فتح دارد و فتح باب تازه ‏ای است برای ارزیابی جایگاه فرامرزی این سبک پس ازدوره‏ ی بازگشت شعر فارسی .

توصیه‏ ی ما به خوانندگان مجموعه این است که ویژگی‏ های شعر شاعران تاجیک را هم در ظرف جغرافیایی و تاریخی‏ فارسی دری آسیای مرکزی بیابند و افتراقات و تمایزات زبانی فارسی ایرانیان را با فارسی تاجیکان منظور دارند.

پیوندهای فرهنگی میان ورا رود و درون ایران از قرن ها پیش بر جای بوده و حتی در روزگاران سخت و ناگوار هم که میان ‏دو خطه به ملاحظات سیاسی پیش می‏ آمده وجود داشته و از هم دلی و هم سخنی سرشار می‏ بوده است.نمونه ‏اش را می ‏توان در قرون دهم و یازدهم هجری یافت که اگر چه میان پادشاهان و خانان دو سرزمین جنگ و ستیزهای متوالی ‏پیش می‏ آمد و یک سرزمین میدان تاخت و تاز سپاهیان هجوم کننده دیگری بود،اما از بخارا تا اصفهان و از بلخ تا تبریزپهنه ادبی و فکری ادبا و شعرا و خوشنویسان فارسی زبان و دیگر صفوف فرهنگ مند بود و انان با دلپذیری میراث وزبان یکدیگر را می ‏شناختند و درک می‏کردند. شعر صائب شیرازی در ورارود همانقدر خواستار داشت که غزل شوکت‏ بخاری در اصفهان و شیراز .

دکتر میرزا ملا احمد ایران شناس و ادیب برجسته‏ ی تاجیک در بیستم فوریه‏ی ۱۹۴۸در روستای دردر از ناحیه‏ی ‏عینی تاجیکستان به دنیا آمد.در سال ۱۹۶۴ به دانشکده‏ی ادبیات دانشگاه دولتی تاجیکستان راه یافت و در سال ۱۹۶۹ آن را به پایان رساند.رسانه‏ ی نامزدی علوم خود را در موضوع خلاقیت فرخی سیستانی به سال ۱۹۷۵ و رساله‏ ی دکترا را با عنوان جریان بازگشت ادبی در ایران در قرون ۱۸ - ۱۹ تنظیم و از هر دو دفاع کرد.تاکنون درسمت های کارمند ارشد علمی، سرپرست شعبه ایران‏شناسی و معاون پژوهشگاه خاورشناسی آکادمی علوم تاجیکستان‏ منشا خدمات گران بهایی بوده و هم اکنون عهده دار پست ریاست بخش سازماندهی علمی آکادمی علوم تاجیکستان‏است. او هم چنین استاد دانشگاه ملی تاجیکستان و عضو اتحادیه‏ ی نویسندگان این جمهوری است و در تحکیم‏ روابط علمی و فرهنگی تاجیکستان و ایران سهم بسزایی دارد.

فهرست

کمال الدین بنایی هراتی
آصفی هروی هراتی
عبدالله هاتفی جامی
زین الدین واصفی هراتی
بدرالدین هلالی استر آبادی
حیدر کلوچه پز هراتی
سقای بخارایی
عبدالرحمن مشفقی بخارایی
مطربی سمرقندی
نخلی بخارایی
ناظم هراتی
مهری هراتی
دوستی بدخشی
میرزا ابراهیم وفایی بدخشایی‏
نظمی بدخشانی
دردی بدخشانی
محمد جمیل بدخشی
کرام بخارایی‏
وارث بخارایی
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات