دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

یاد مرگ ؛ پنجره ای رو به زندگی

یاد مرگ

نویسنده: ناصر مهدوی
ناشر: دوستان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 249
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1397 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

حادثه مرگ امر محتوم و قریب الوقوعی است که دیر یا زود گریبان تک تک ما آدمیان را خواهد گرفت و مهلت زیستن بر روی کره خاکی را پایان خواهد داد.اکنون پرسش اصلی این است :
آیا می توان از یاد و ذکر چنین رویداد مهم و تاثیرگذاری غفلت کرد و به آن بی اعتنا بود؟
آیا یاد مرگ می تواند نقش سازنده در بالاتر بردن کیفیت زندگی و غنی تر کردن شخصیت فردی داشته باشد؟
اساسا مرگ چگونه رویدادی است؛ آیا انتقال به جهانی دیگر است؟ یا نه انهدام کامل حیات آدمی است؟

شاید ساده ترین نشانه و دلیلی که می توان ارائه کرد تا معلوم شود که، یاد مرگ تاثیر سازنده در زندگی آدمی می گذارد این باشد که وقتی پای مرگ به میان می آید، آدمی می تواند عمیقا پی به محدودیتِ زیستن در جهان مادی ببرد و باور کند که این زندگی تا چه اندازه شکننده و از دست رفتنی است. کسی که طلوع آفتاب و بارش باران و خنده پاک کودکان و به رقص درآمدن شاخه های درختان و دیدار مردم و شنیدن صدای طبیعت را دوست دارد و به گردش روزگار با همۀ مشکلاتی که در آن نهفته شده احترام می گذارد، اگر باور کند که همۀ این آمد و شدن ها محدود بوده و روزی به پایان خواهد رسید و آن روز، ممکن است همین فردا باشد، به نظر می رسد قدر و قیمت این لحظه ها را بسیار بیشتر از کسانی خواهد دانست که از این محدودیت و شکنندگی غافل هستند و چنان زندگی می کنند که گویی زمان برای آنها هرگز به پایان نخواهد رسید.

افرادی که باور کنند که این همه جواهر پرقیمت و گرانسنگی که در کیسه دارند، هرلحظه ممکن است به انتها و به پایان برسند، در خرج کردنِ آنها دقت و ارزش آنها را به خوبی درک خواهند کرد. این بسیار متفاوت است با آنهایی که تصور می کنند کیسۀ عمر آنها نامحدود است و چون نامحدود است پس می توانند هرطور که دوست دارند آن را هدر دهند و خرج هوی و هوس خود گردانند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات