منو
سبد خرید

یادگارهای یزد ؛ سه جلدی

یادگارهای یزد ؛ سه جلدی
موجود نمی باشد
یادگارهای یزد ؛ سه جلدی
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 102595 - 103/2
  • وزن: 4.00kg
  • UPC: 250
0 ریال

یادگارهای یزد 

نویسنده: ایرج افشار
ناشر: انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 2200
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1374 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : درحد نو ~ نو
 

مروری بر کتاب

مصور - نقشه

نخستین اثر تالیفی استاد افشار درباره یزد دوره جامع و ارزشمند یادگارهای یزداست که در دو جلد و سه دفتر فراهم شده و حاصل سفرهای دهگانه او در سالهای مختلف به این شهر باستانی است و اگر نبود این دلبستگی شاید این کار به سرانجامی این چنین شکوهمند نمی رسید.

همو در دیباچه نخستین این دفتر ماندگار چنین می آورد:« ومن آمادگی و سر آن دارم که برای خاک یزد این خدمت را به شوق و حوصله به سرانجام برسانم،صحاری خار زار و ریگ ناک و کم آب و شوره زارش را در نوردم و آنچه به چشم می آید واز عهد باستان یا کهنه یادگاری ارجمند است بر صفحه کاغذ بیاورم و با ضمیمه ساختن عکس و نقشه، کاری بپردازم که پس از یغما گری هایی که در آینده از دست سوداگران و کارگزاران ویرانگر آنان و به گزند باد و باران های آسمانی بر سر آن ها خواهد آمد ، لا اقل نمودی ونمایی از آن همه هنر وتاریخ به صورت حرف و رقم و عکس ماندگار باشد و به یادگار بماند.

یکی ذوق و شوق در شناخت جایگاهی که مادر مهربان وپدر ارجمندم از آن جایند و طبعادلبستگی های نهانی به آن ناحیت دارم... دودیگر ذهن نسبتا آمادهای که راجع به ابنیه و آثار یزد داشتم. اطلاعات من در این موضوع ناشی از روایات و اقوال ویزدی های دیگر و مبتنی بر چند کتابی است که از آثار قدما در باره آنجا به چاپ رسانیده ام . سه دیگر مهربانی و بردباری بیش از اندازه همسر ارجمندم( که خود از آن خاک پاک است) و نیز چهار فرزند دلبندم در برابر غیبت های متوالی و بیابان گردیهاو دوری های مکررم....

فهرست
جلد اول ؛ خاک یزد ؛ مصور
جلد دوم ؛ معرفی ابنیه تاریخی و آثار باستانی یزد
ضمیمه جلد دوم

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.