منو
سبد خرید

یادنامه میرزاجعفر سلطان القرایی

یادنامه میرزاجعفر سلطان القرایی
درحال حاضر موجود نمی باشد
یادنامه میرزاجعفر سلطان القرایی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 112176 - 201/4
  • وزن: 1.00kg
  • UPC: 55
0 ریال

یادنامه میرزاجعفر سلطان القرایی

نویسنده: یوسف‌ رحیم لو سیروس‌ برادران‌ شکوهی‌ یحیی‌ کلانتری 
ناشر: دانشگاه تبریز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 423
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1370 - دوره چاپ: 1

کیفیت : درحد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب 

 شاید اغراق آمیز جلوه کند که تمام آرزوهای من برای ظهور مجدد دانشمندان قرون اولیه هجری با دیدار ایشان[میرزا جعفرآقا سلطان القرایی]  به تحقق می پیوست . نخستین بار همین جملات بود که حس کنجکاوی دانشجوی کم تجربه ای را به سمت مطالعه در باب آثار و احوال آن دانشمند بزرگ و خاطرات دیگر بزرگان از ایشان سوق داد ،  اما راقم این سطور که نه ازسعادت دیدار و نه از فیض همنشینی با آن یگانه دوران برخوردار بوده و مهمتر از همه بضاعت قلم فرسایی درباب فضائل و احوالات ایشان را در خود نمی بیند در این نوشتار به بهانه فرارسیدن بیست و نهمین سالگرد وفات آن استاد دانشمند (27 دی ماه ) تنها به نقل قول بزرگان در باره ایشان می پردازد :

حاج میرزا جعفر سلطان القرائی فرزند شیخ ابوالقاسم در سال 1322 هجری قمری در محله شتربان تبریز و در خانواده ای از علمای روحانی و متقی پا به عرصه وجودنهاد. وی تعلیم و تربیت و تحصیل کمالاتش را از کانون خانواده و تحت مراقبت جد و پدر بزرگوارش شروع کرد و به رسم متداول آن زمان قرآن مجید و مقدمات عربی و بعضی متون فارسی را آموخت و در ادامه از تحصیل و تحقیق در محضر اساتید و افاضل عصر بهره مند گردید .

استاد میرزاجعفر سلطان القرایی

از همان اوان جوانی تجارت پیشه گرفته مدت قریب به سی سال با بعضی از کشورها به داد و ستد خار ج پرداخت وپس از این مدت ، دفاتر تجارت را بایگانی و راکد و به کتاب و کتابت و خط و نقاشی و اشیای مستظرفه که روحا مایل و طبعا طالبش بود روی آورد و محضرش محفل انس و محبت و انجمن شعر و ادب ، برای شیفتگان کمال و معرفت و عشق و مودت بود .

آن فقید سعید دارای آثار قلمی و تالیفات گرانبها و عزیز الوجودی می باشند که بعضی زیر چاپ رفته و برخی دیگر بصورت خطی و دست نویس باقی می ماند . از آثار چاپی ایشان تصحیح و تحشیه کتاب روضات الجنان و جنات الجنان تالیف حافظ حسین کربلایی تبریزی معروف به ابن کربلائی است که در دومجلد با چاپ بسیار منقح و با کاغذ خوب توسط بنگاه ترجمه و نشر کتاب ، که جز اولش به سال 1343 و جز دومش در سال 1349 چاپ و انتشار یافت. این کتاب ارزشمند را بحق می توان مهمترین منبع تاریخی در باره تاریخ شهر تبریز دانست . مصحح با حوصله و دقت کافی و علم و بینش وافی در عرض ده سال کتاب مذکور را به دوستداران دانش و معرفت بیادگار نهاد .

استاد توفیق سبحانی درباره  ایشان می گوید : یکی از توفیق‏های زندگی من این بود که خوشبختانه با آدم‏های برجسته‏ای آشنا شدم و از آنها مطالب بسیاری آموختم. یکی از آنها، مرحوم حاج میرزا جعفر سلطان‏القرائی مصحح کتاب «روضات‏الجنان و جنات‏الجنان» بود. او کتاب‏شناسی بسیار برجسته، خطاط و مرمت‏گری عالی و از همه بالاتر، انسان بزرگی بود. بنده مدت زیادی پیش ایشان می‏رفتم و در کتاب‏شناسی و مسائل دیگر کسب فیض می‏کردم. یک بار به خاطر زحمت زیادم به استاد و آمد و رفت‏های فراوان، از ایشان عذرخواهی کردم. گفت: شما اشتباه می‏کنید، این کار را پدران ما به ما یاد داده ‏اند، ما هم موظف هستیم به شما یاد بدهیم، شما هم باید به دیگران بیاموزید، و اضافه کرد: اصلا به همین جهت علم باقی مانده ‏است. تبحر استاد در شناخت آثار خطی چنان بود که با یک نگاه، حتی از فاصله، نوع کاغذ، جلد و ویژگی‏های دیگر نسخه‏ های خطی را می‏گفت.

زنده یاد یحیی ذکاء در یادنامه میرزا جعفر سلطان القرایی و در مقدمه مقاله اش با عنوان : "بیست و دو واژه آذری از سده هفتم هجری"  می نویسد :

"  از سوی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تبریز از نویسنده خواسته اند که گفتاری برای  مجموعه ای که به پاس بزرگداشت روانشاد میرزاجعفرسلطان القرایی در پایان یکمین سال درگذشت او منتشر خواهد گردید ، فراهم آورد . سلطان مردی دانشمند و هنرشناس و انسانی وارسته و برجسته بود ، لیک با کناره گیری و گوشه گزینی که خوی او بود . افسوس ارج او برهمگان چنانکه بایست شناخته نگردید و از وجودش سودهای لازم برده نشد . نویسنده این گفتار که سالها از دوستی و راهنمایی و دانش و هنرشناسی او بهره مند بود و ..."

مهدی بیانی مولف کتاب احوال و آثار خوشنویسان ، در مقدمه جلد اول کتابش می نویسد : دانشمند هنرشناس ارجمند ، آقای جعفرسلطان القرایی ، علاوه بر اینکه تمامی نفایس آثار هنری خود را بتدریج و تناوب در اختیار من گذاشته اند ، بیش از همه کس مرا بتالیف و تکمیل و تسریع در امر طبع و نشرکتاب تحریص و تشویق فرموده اند و غالبا از نظر صائب خط شناسی ایشان برخوردار بوده ام . پیوسته سپاسگزار مهربانی ها و یاری های ایشانم .

زنده یاد ایرج افشار که بیش از چهل سال با استاد دوستی ،ارتباط نزدیک داشته درمقاله ای می نویسد: او مخصوصا درشناخت نسخه های خطی و تشخیص اسناد و اوراق هنری و تاریخی از متبحران کم مانند روزگار خود بود ، برای من دوستی با او یکی از برکات زندگی فرهنگی است . من کتابخانه سلطان القرائی را تماما ندیدم . اما آن مقدار از کتابهایش را که به کتابخانه مجلس رسید دیده ام و واقعا نفایسی در میان آنها بود که باید آنها را دید تا به اهمیت هریک پی برد .

افشار همچنین در مقدمه یکی از آخرین آثار منتشر شده اش به نام " کاغذ در زندگی و فرهنگ ایرانی" می نویسد : در این پنجاه سالی که با نسخه‌های خطی " وَر" رفته‌ام همواره نگاهی به تاریخ و گونه کاغذ آنها داشته‌ام و بسیاری از رموز را از افواه کتابشناسانی چون جعفر سلطان القرایی و اقران او فرا گرفته‌ام .

آنچه که ذکر شد شمه ای از فضائل آن دانشمند هنرشناس و فرزانه  بود به نقل از بزرگان عرصه تحقیق و پژوهش ، نامهایی که هریک در عرصه فرهنگ و هنر ایران زمین جایگاه ممتازی دارند ،  به یاد دارم زمانیکه در سال 1388 پیشنهاد برگزاری آیین بزرگداشت خدمات علمی و فرهنگی ایشان را خدمت استاد فرزانه دکتر مهدی محقق ( رئیس وقت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی )  تقدیم داشتم ، آن بزرگوار بنده را مورد لطف قرار داده و طی تماسی تلفنی از این پیشنهاد استقبال کردند و باز به خاطر دارم که در آن مکالمه چنددقیقه ای به نکته ای اشاره فرمودند که حاکی از حق شناسی ایشان نسبت به استاد میرزاجعفر سلطان القرایی بود ، ایشان فرمودند :
" خود من را آقای سلطان القرایی به کتابخانه ملی ایران [ بخش نسخ خطی کتابخانه] معرفی کردند و من در آنجا مشغول به کار شدم و بنده هم سالها بعد آقای انوار [ استاد سید عبدالله انوار ] را به عنوان جانشین خودم در کتابخانه ملی ایران معرفی کردم."

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات